İlkokul öğretmenlerinin değerler eğitimi ile iklim değişikliği arasındaki ilişkiye dair görüşlerinin incelenmesi
Examination of primary school teachers' opinions on the relationship between values ​​education and climate change
  1. Tez No: 922971
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacını ilkokul öğretmenlerinin değerler eğitimi ile ikim değişikliği arasındaki ilişkiye dair görüşlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışmada temel değerlerle, toplumsal bir sorun olan iklim değişikliği sorunu ilişkilendirilmiştir. Toplumsal hayatı şekillendiren değerler sayesinde toplumsal sorunların çözümü on kök değer çerçevesinde araştırılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği on kök değer; 'adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik' değerlerinin iklim değişikliği ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu değerler iklim değişikliği konusu ve bu konuda ortaya çıkan alt faktörler ile ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Bu alanda az sayıda çalışma olmasıyla alana önemli bir katkı yapacağı düşünülmüştür. Yeni eğitim programında da erdem-değer- eylem çerçevesi planıyla vurgulanan huzurlu aile, huzurlu insan, yaşanılabilir çevre öğrenciye kazandırılmak istenmektedir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Bu desenle değerler eğitimi ve iklim değişikliği konularının detaylı incelenmesi esas alınmıştır. Fenomenolojik yaklaşımla katılımcıların görüşleri derinlemesine ve ayrıntılı şekilde ele alınması sağlanmıştır. Bununla birlikte değerler eğitimi ve iklim değişikliği genel olarak araştırılarak iki olgunun kavrayamadığımız noktaları ortaya koyulmuştur. Öğretim programında yer alan on temel değerin iklim değişikliği ile bağlantısı araştırılmıştır. Alanda ki çalışmalar ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim sistemindeki bu değişiklikleri göz önüne alınmıştır. Değerler Eğitimi ve İklim Değişikliği konularının bağdaştırıla bilirliği noktasında öğretmen görüşlerine başvurulmuştur. Konunun güncelliği açısından aktif görev yapan öğretmen görüşleri ve düşüncelerine başvurulmuştur. Yapılan bu araştırmada Karaman ili merkez ilçesinde ilkokul kademelerinde görev yapan elli öğretmenle görüşülmüştür. Araştırma grubu belirlenirken kolay ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Araştırmada değerler eğitimi ile iklim değişikliği arasındaki ilişkiye dair yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu hazırlanırken soruların açık uçlu, kalay anlaşılabilir ve yönlendirmeden kaçınarak net sorular hazırlanmaya dikkat edilmiştir. Görüşme formları elde edilen bulguları okuyucunun daha iyi anlaması için betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; değerler eğitiminin iklim değişikliğine etkisi üç ana tema; çevre, doğa ve canlı ekseninde gruplandırılmıştır. Katılımcılar tarafından değerler eğitimi vermenin çevre, doğa ve canlılar için önemli olduğu bu nedenle de küresel bir sorun olan iklim değişikliğine katkı sağlayacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine primary school teachers' views on the relationship between values education and climate change. In this study, basic values are associated with the social problem of climate change. Thanks to the values that shape social life, the solution of social problems has been researched within the framework of ten root values. Ten root values determined by the Ministry of National Education; The relationship between the values of 'justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, helpfulness' and climate change was examined. These values were discussed in relation to the issue of climate change and the sub-factors that emerged on this issue. Since there are few studies in this field, it is thought that it will make a significant contribution to the field. In the new education program, it is aimed to provide students with a peaceful family, peaceful people and a livable environment, which are emphasized with the virtue-value-action framework plan. In this research, case study design, one of the qualitative research methods, was used. In this study, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used. This design was based on a detailed examination of the issues of values education and climate change. With the phenomenological approach, the views of the participants were addressed in depth and in detail. In addition, values education and climate change were investigated in general and the points we could not understand about the two phenomena were revealed. The connection between ten core values in the curriculum and climate change was investigated. Studies in the field and these changes in the education system of the Ministry of National Education were taken into consideration. Teacher opinions were sought regarding the compatibility of the subjects of Values Education and Climate Change. In terms of the topicality of the subject, the opinions and thoughts of actively working teachers were consulted. In this research, fifty teachers working in primary school levels in the central district of Karaman province were interviewed. It is easily operated when determining the research group. In the research, the semi-cooling formula was used to see the differences between values education and climate climate. While presenting a formula interview, care was taken to prepare clear questions by avoiding explaining, interrupting and directing the questions. Interview forms are determined by the descriptive analysis method for better understanding of the elderly people's readers. The results obtained are; Values: The impact of education on climate change are grouped in three main themes: environment, nature and live nutrition. It is stated that providing values education is important for the environment, nature and living creatures, and therefore contributes to climate change, which is a global problem.