Kemel-Lapseki-Beyçayırı dolaylarının jeomorfolojisi
Geomorphology of Kemel-Lapseki-Beyçayırı areas
  1. Tez No: 92298
  2. Yazar: NEZİHE GÖKÇE ECEVİT
  3. Danışmanlar: PROF. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Çanakkale Boğazı ve çevresinin bugünkü jeomorfolojik görünümü genelde Pliyosen' den önceki yapısal çizgiler ve tabaka duruşlarının denetiminde gelişmiş bir akarsu erezyonunun eseridir. Pliyosen ve sonrasına ait yapısal çizgilerin, özellikle fay çizgilerinin bu gelişim üzerindeki denetimi ikinci derecede etkilidir. Çalışma alanı dağlık alanlar, plato alanları ve alüvyal taban düzlükleriyle ovalardan oluşmuştur. Özellikle plato alanlarında gözlenen aşınım yüzeyleri dikkati çeken en önemli jeomorfolojik birimlerdir. Alt-Orta Miyosen'in tropikal nemli iklim şartlarında gelişen yüzeyler 400-600 metreler arasında yayılım göstermektedir. Bu yüzeyler Erol'un tanımladığı Anadolu Yontukdüzü'nün bir uzantısıdır. Orta ve Üst Miyosen sonlannda meydana gelen tektonik yükselmenin etkisiyle bu aşınım yüzeyleri bloklar halinde deforme olmuş ve yeni bir aşınım yüzeyi gelişmeye başlamıştır. Bu yüzeyler 300-400 metreler arasında yayılım göstermektedir. Pliyosen başlarında meydana gelen tektonik hareketlerin etkisi ve iklimin yağışlı bir karakter kazanmasıyla gelişen yeni aşınım yüzeyleri 150-200 metreler arasında yer almaktadır. Ayrıca 70 ve 150 metrelerde Alt Pleyistosen yaşlı, yüksek sekiler ile 10 ve 40 metrelerde Üst Pleyistosen yaşlı alçak sekiler gelişmiştir. Bu sekilerden bazıları denizel fosiller içermektedir. Çalışma alanı içinde gözlenen gömük menderesler, akarsu taraçaları ve çeşitli seviyelerdeki denizel sekiler bölgedeki tektonik ve öztatik hareketlerin kanıtıdır. Kıyı kesimde ise çeşitli aşınım ve birikim şekilleri gelişmiştir. Kıyı kesiminde belirlenen bu birimler özellikle de denizel taraçalar bölgedeki Kuvaterner kıyı değişimlerinin izlerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's geomorphologic feature of the Dardanelles and its environment is the result of river erosion which resulted from the effects of structural zones formed before Pliocene and the position of layers. The domination of Pliocene and the structural zones after Pliocene, and especially the domination of fault zones has a secondary effect on thes formation. The study area covers mountaneous areas, plateaus, and plains Especially denudational surfaces form the most important geomorphologic features. The surfaces developed under the tropical, humid climatic conditions of the Lower-Middle Miocene lie at 400-600 metres. These surfaces are an extension of Anadolu Peneplain, which was defined by Erol. Due to the effect of tectonical uplift, which occurred at the end of Middle and Upper Miocene, the form of these denudational surfaces changed in blocks and a new denudational surface started to form. These surfaces lie at 300-400 metres. The new denudational surfaces formed by the effect of the tectonic movements which took place at the beginning of Pliocene and the increase in precipitation lie at 150-200 metres. Besides, at 70 and 150 metres Lower Pleistocene higher terraces and at 10 and 40 metres Upper Pleistocene lower terraces have formed. Some of these terraces comprise marine fossils. The inclosed meanders, river terraces and at various levels marine forms in the study area are the evidence of tectonic and Eustatic movements in the area. On the coast various denudational and accumulative features have formed. These features and especially marine terraces of Quaternary coastal changes in the area. vi