Patent lisans sözleşmeleri
Patent license agreement
- Tez No: 922986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Buluş faaliyeti toplumların gelişimi ve refahı için önem arz etmektedir.Buluşların teşvik edilmesi ve ticarileştirilmesi bu gelişim için vazgeçilmezdir.Patenti ticarileştirmenin en önemli yolu ise lisans sözleşmeleridir. Ancak lisans sözleşmeleri yapılırken daha en baştan hak sahiplerinin dikkatli olması gereken hususlar vardır.Buluş üzerindeki hakların yasal çerçevede korunabilmesi ve hukuki işlemler konu edilebilmesi için öncelikle patent verilebilirlik koşullarına sahip olması gereklidir.Bu kriterlere sahip patentin lisans sözleşmesine konu edilebilmesinde herhangi bir engel yoktur.Lisans sözleşmelerinde tarafların sözleşmeden beklentilerini yazılı olarak belirtmeleri gereklidir.Sözleşme kapsamında tarafların hak,yükümlülük ve sorumluluklarının belirlenmesinde yazılı olarak düzenlenecek bu hususlar önem arz etmektedir.Bu nedenle patent lisans sözleşmeleri sadece hukuki yönleriyle değil aynı zamanda teknolojiye ve ekonomiye yönelik katkılarıyla da incelenmiştir.Çalışmamızın içeriğini buluşların sahip olması gereken teknik ve hukuki nitelikleri,sözleşmenin kavramsal ve hukuki niteliği ve sözleşme kapsamında tarafların hukuki durumları ile sözleşmenin ticari önemi inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Invention activity is important for the development and welfare of societies. Encouraging and commercializing inventions is indispensable for this development. The most important way to commercialize patents is licensing agreements. However, there are issues that rights holders should be careful about from the very beginning when making license agreements. In order for the rights on the invention to be legally protected and to be subject to legal proceedings, it must first meet the patentability conditions. There is no obstacle for a patent with these years to be the subject of a license agreement. It must be stated in the contract as requested from the contract. It also makes its contribution to the economy. The integrity of our work, the technical and legal features that the meetings should have, the logical and legal details of the contract and the legal features within the scope of the contract, and the commercial importance of the contract have been examined.