Türkiye'nin kamu gelirleri içerisinde verginin payı ve gelişimi
The share and development of tax in Turkey's public revenues
  1. Tez No: 922999
  2. Yazar: SEVGİ ERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Devletin gelir elde etme, kamu hizmetlerini finanse etme amacı ile halktan toplamış olduğu zorunlu ödemeler vergi olarak tanımlanmaktadır. Vergiler incelendiğinde bunların genel olarak tüketimi, gelir, mal varlığı ya da işletme faaliyetleri üzerinden tahsilat işlemi gerçekleşmektedir. Vergiler ülke ekonomileri içerisinde kamu hizmetlerini finanse edebilmek, gelir dağılımının düzenlenmesini sağlamak, ekonomik istikrar sağlanarak, sosyal hedeflere ulaşabilmek gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. Devlet işletmeler ve vatandaşlardan vergi toplamaktadır. Bu vergiler kamu hizmetleri için kullanılmaktadır. Bunun yanında eğitim, sağlık, güvenlik, alt yapı gibi farklı alanlar içerisinde kamu hizmetinin sunumunu sağlamaktadır. Ülkelerin vergi politikaları ve vergi sistemlerinde farklılıklar görülmektedir, bunun yanında vergilendirme şekillerinde de ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ülke içerisinde kamu gelirlerinin içerisindeki verginin payı ülkenin politika ve yasaları ile belirlenmektedir. Genel olarak vergi kamu gelirlerinin en önemli kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Vergi oran ve türleri ülkeden ülkeye ve zaman içerisinde değişim gösterebilmektedir. Vergi geliri; genel olarak kurumlar vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi ve harçlar gibi farklı vergi türlerinden elde edilmektedir. Toplam kamu gelirleri içerisinde vergi gelirlerinin payı ülkenin sosyal politikaları, ekonomik yapı, vergi politikaları ve diğer faktörlere göre değişim göstermektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada Türkiye'nin kamu gelirleri içerisinde verginin payı ve gelişimi incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Compulsory payments collected by the state from the public in order to generate income and finance public services are defined as taxes. When taxes are analyzed, collection is generally realized through consumption, income, assets or business activities. Taxes can be used for purposes such as financing public services in national economies, regulating income distribution, ensuring economic stability and achieving social goals. The state collects taxes from businesses and citizens. These taxes are used for public services. In addition, it provides public services in different areas such as education, health, security and infrastructure. There are differences in the tax policies and tax systems of countries, as well as differences in the forms of taxation from country to country. The share of tax in public revenues within the country is determined by the policies and laws of the country. In general, tax is one of the most important sources of public revenues. Tax rates and types may vary from country to country and over time. Tax revenue is generally obtained from different types of taxes such as corporate tax, income tax, value added tax, special consumption tax and fees. The share of tax revenues in total public revenues varies according to the country's social policies, economic structure, tax policies and other factors. In this study, the share and development of tax revenues in Turkey's public revenues are analyzed and interpreted