Türk Devletleri Teşkilatı'nın ortak gelecek vizyonu
The common future of the Organization of Turkic States
- Tez No: 923005
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türk devletlerinin ortak tarih, kültür, dil ve dini bağları temelinde şekillenen iş birliği ve entegrasyon sürecini ele almakta, bu bağlamda Türkiye'nin rolünü ve misyonunu incelemektedir. Türk dünyasının tarihsel ve kültürel bağlarını temel alan bu analiz, Türkiye'nin Türk devletleriyle ilişkilerindeki vizyonunu, stratejilerini ve iş birliği çabalarını kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışmada, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Türk devletlerinin siyasi, ekonomik ve kültürel olarak gelişme süreçleri ve Türkiye'nin bu süreçte üstlendiği öncü rol ele alınmıştır. Türkiye'nin, XX. yüzyılın sonlarından itibaren Türk dünyasıyla ilişkilerini geliştirmek için izlediği yeni dış politika yönelimleri ve bu bağlamda gerçekleştirdiği diplomatik girişimler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma ayrıca, Türk Devletleri Teşkilatı'nın kuruluş süreci ve bu teşkilatın zirvelerinde alınan kararların, Türk devletleri arasındaki iş birliğine katkılarını analiz etmektedir. Türkiye'nin, Türk dünyasında ekonomik, kültürel ve siyasi iş birliğini güçlendirmek amacıyla attığı adımlar, bu bağlamda teşkilatın birleştirici rolü ve stratejik önemi ortaya konulmaktadır. Aynı zamanda, Türkiye'nin Türk devletleriyle ikili düzeyde geliştirdiği ilişkilerin yanı sıra, diğer büyük güçlerin Türk dünyası üzerindeki etkisi ve bu devletlerle ilişkilerinin dinamikleri de ele alınmıştır. Rusya, Çin, ABD ve Avrupa Birliği gibi aktörlerin Türk dünyasıyla olan ilişkileri, bu bağlamda güç dengelerinin ve bölgesel politikaların şekillenmesindeki etkileriyle birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin Türk dünyasındaki liderlik rolünü ve bu rolün uluslararası arenadaki stratejik etkilerini vurgulamaktadır. Ortak tarih, kültür ve değerler temelinde şekillenen bu ilişkiler ağında, Türkiye'nin Türk dünyasının gelecekteki vizyonunu ve misyonunu belirlemedeki merkezi rolü ortaya çıkarılmaktadır. Bu bağlamda, Türk Devletleri Teşkilatı'nın sunduğu fırsatlar ve karşılaşılan zorluklar ışığında, Türk dünyasının daha güçlü bir bölgesel ve uluslararası aktör haline gelme potansiyeli değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the process of cooperation and integration shaped on the basis of the common history, culture, language, and religious ties of the Turkic states, and examines Turkey's role and mission in this context. This analysis, based on the historical and cultural connections of the Turkic world, comprehensively evaluates Turkey's vision, strategies, and cooperation efforts in its relations with the Turkic states. The study discusses the political, economic, and cultural development processes of the Turkic states that gained independence after the dissolution of the Soviet Union and Turkey's pioneering role in this process. Turkey's new foreign policy orientations aimed at strengthening its relations with the Turkic world from the late 20th century onwards and the diplomatic initiatives undertaken in this context are examined in detail. The study also analyzes the establishment process of the Organization of Turkic States and the contributions of the decisions made at the summits of this organization to the cooperation among Turkic states. The steps taken by Turkey to strengthen economic, cultural, and political cooperation in the Turkic world, as well as the unifying role and strategic importance of the organization in this regard are highlighted. At the same time, the dynamics of Turkey's bilateral relations with Turkic states, as well as the influence of other major powers on the Turkic world and their relations with these states are discussed. The relationships of actors such as Russia, China, the United States, and the European Union with the Turkic world are evaluated alongside their impact on the balance of power and the shaping of regional policies. This study emphasizes Turkey's leadership role in the Turkic world and the strategic effects of this role on the international stage. Within this network of relations shaped by common history, culture, and values, Turkey's central role in determining the future vision and mission of the Turkic world is revealed. In this context, the potential of the Turkic world to become a stronger regional and international actor is evaluated in light of the opportunities and challenges presented by the Organization of Turkic States.