Üçlü periyodik minimal yüzeyler kullanılarak sinir kılavuz kanallarının (NGC) tasarımı ve üretimi
Design and manufacturing of nerve guide conduits (NGC) using triple periodic minimal surfaces
- Tez No: 923007
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sinir kılavuz kanalları, tübüler doku mühendisliği iskeleleridir. Sinir kılavuzu kanalları (NGC), içi boş tüpten oluşan doğal veya yapay polimerlerden üretilen yapılardır. Sinir yenilenme kapasitesi, gözeneksiz kanallarda büyüme ajanlarını ve besinleri almakta zorluk çeker. Kütle, gözeneksiz kılavuzlarda membrandan aktarılamaz. Gözenekli NGC'ler, bu geçirgenlik sorunu nedeniyle gelişmiştir. Bu çalışmada, üçlü periyodik minimal yüzeylerle (TPMS) tasarlanan NGC'ler fotopolimerizasyon tekniği kullanılarak 3B Baskı ile üretilmiş, boyutsal doğruluk, elektrik iletkenliği, absorplama ve şişme kapasitesi, bozunma oranı ve gözeneklilik oranı açısından değerlendirilmiştir. 152 ile 345 μm arasında gözenek boyutu ve %27- %66 arasında gözeneklilik oranıyla tasarlanan dört farklı NGC üzerinde yapılan değerlendirmeler sonunda, sinir rejenerasyonu için gereken kütle aktarımına uygun gözenekli yapıların oluşturulması için TPMS bazlı yapıların kullanılabileceği görülmüştür. Çalışmada, eklemeli imalatın sunduğu avantajlar sayesinde, karmaşık ve gözenekli mikro yapılara sahip TPMS tabanlı kılavuz kanallarının, fotopolimerizasyon yöntemi ile geleneksel yöntemlere göre daha kolay ve hassas bir şekilde üretilebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerve guide channels are tubular tissue engineering scaffolds. Nerve guide channels (NGC) are structures produced from natural or artificial polymers consisting of hollow tubes. Nerve regenerative capacity has difficulty receiving growth agents and nutrients in non-porous channels. Mass cannot be transferred through the membrane in non-porous guides. Porous NGCs have evolved due to this permeability problem. In this study, NGCs designed with triple periodic minimal surfaces (TPMS) were produced by 3D Printing using the photopolymerization technique and were evaluated in terms of dimensional accuracy, electrical conductivity, absorption and swelling capacity, degradation rate and porosity rate. As a result of the evaluations made on four different NGCs designed with pore sizes between 152 and 345 μm and porosity rates between 27% and 66%, it was seen that TPMS-based structures can be used to create porous structures suitable for the mass transfer required for nerve regeneration. In the study, it was determined that, thanks to the advantages offered by additive manufacturing, TPMS-based guide channels with complex and porous microstructures can be produced more easily and precisely by the photopolymerization method than traditional methods.