Intergroup contact and solidarity-based collective action intentions: The role of affective and identity-based processes
Gruplar arası temas ve dayanışma temelli toplumsal eylem niyetleri: Duygusal ve kimlik tabanlı süreçlerin rolleri
- Tez No: 923016
- Danışmanlar: DR. KRISTOF DHONT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Göç akımları, ev sahibi ülkenin vatandaşları ve göçmen gruplar arasında süregelen grup gerginliklerine sebep olmuştur. Bazı insanlar daha fazla göçmen veya mültecinin ülkelerine girişine izin verilmesini protesto ederken, diğerleri göçmenlerin toplumdaki dezavantajlı durumlarını iyileştirmeyi hedefleyen dayanışma eylemlerine katılmaktadır. Bu tezde, dayanışma temelli toplumsal eylem niyetlerinin potansiyel psikolojik ilişkileri incelenmiştir. Temas ve toplumsal eylem araştırma öngörüleri bütünleştirilerek, çoğunluk grubun üyelerinin hem olumlu hem de olumsuz gruplar arası teması ile onların dayanışma temelli toplumsal eylem niyetleri arasındaki ilişkiler incelendi. Ayrıca, duygusal ve kimlik temelli süreçlerin bu ilişkileri açıklayan psikolojik süreçler olarak rolleri test edilmiştir. Yunanistan'dan (Araştırma 1, N = 132 yetişkin Yunanlar) ve Türkiye'den (Araştırma 2, N = 525 yetişkin Türkler) alınan iki kesitsel desen örneklemlerinde olumlu ve olumsuz temas, dayanışma temelli eylemlerle ile ilişkili bulunmuştur (sırasıyla daha çok ve daha az), ama bu ilişkiler özellikle olumlu temas için daha belirgindir. Ayrıca, Birleşik Krallık'ta yapılan (Araştırma 3, N = 603, yetişkin Britanyalılar) 3 zaman aralıklı boylamsal bir araştırmada zaman içinde olumlu temasın dayanışma temelli toplumsal eylemler ile ilişkili olduğu, olmusuz temasın ile ilişkisinin olmadığı bulunmuştur. Araştırma kapsamı genişletilerek, temas ve algılanan etkililiğin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı dayanışma temelli toplumsal eylem niyetleri arasındaki ilişkiler iki farklı ortamda, Birleşik Krallık'ta (Araştırma 4, N = 342) ve Tayland'da (Araştırma 5, N = 305), incelendi. Olumlu temas ve algılanan etkililik hem çevrimiçi hem de çevrimdışı toplumsal eylemle her iki bağlamda da ilişkiliyken, olumsuz temas ile ilişkiler Birleşik Krallık'ta daha az belirgindi ama Tayland'da ilişkili değildi. Bu beş araştırmada dış grup ile kimliklenmenin, dış grupla empatinin ve grup temelli öfkenin en tutarlı aracı değişkenler olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, dayanışma temelli toplumsal eylem niyetlerini öngörmede, olumlu temasın belirgin rolünü göstermesi ve bu ilişkiyle ilgili bazı duygusal ve kimliklenme temelli süreçlerin belirlenmesi açısından ilgili literatüre katkı sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Immigration flows have been a continuous cause of group tensions between citizens of the host country and immigrant groups. While some people protest against letting more refugees or immigrants into their country, others join solidarity actions aimed to improve immigrants' disadvantaged situation in society. This thesis examined possible psychological correlates of solidarity-based collective action intentions. Integrating insights from contact and collective action research, I investigated the associations of both positive and negative intergroup contact with solidarity-based collective action intentions among members of majority groups. Furthermore, the role of affective and identity-based processes as psychological processes explaining these associations was tested. In two cross-sectional samples from Greece (Study 1, N = 132 Greek adults) and Turkey (Study 2, N = 525 Turkish adults), positive and negative contact were associated with (respectively, more and less) solidarity-based collective action, yet these associations were particularly pronounced for positive contact. A three-wave longitudinal study conducted in the UK (Study 3, N = 603 British adults) further confirmed the associations of positive contact, but not of negative contact, with solidarity-based collective action over time. Extending the research scope, I also investigated the associations of contact and efficacy beliefs with both online and offline solidarity-based collective action intentions in two different settings, the UK (Study 4, N = 342) and Thailand (Study 5, N = 305). Positive contact and efficacy beliefs were related with both online and offline collective action in both contexts while the relationships with negative contact were less pronounced in the UK but not in Thailand. Across the five studies, outgroup identification, outgroup empathy, and group-based anger appeared as most consistent mediators. This work contributes to the literature by demonstrating the pronounced role of positive contact on predicting solidarity-based collective action intentions and identifying some of the affective and identity-based processes for this relationship.