Sentiment analysis: Brand perception and customer satisfaction of airline industry
Duygu analızı: Havayolu sektörünün marka algısı ve müşteri memnuniyeti
  1. Tez No: 923030
  2. Yazar: NOOR UL HUDA NASİR SIDDIQUI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, müşteri yorumlarının ve genel değerlendirmelerin derinlemesine analizi yoluyla havayolu sektöründe müşteri memnuniyetini ve marka sadakatini araştırmaktadır. Duygu analizi ve doğal dil işleme tekniklerini kullanan çalışma, çeşitli havayollarında memnuniyet ve memnuniyetsizliği etkileyen kritik faktörleri tanımlamaktadır. Genel değerlendirmeler, değerlendirme uzunluğu, yolcu demografisi ve seyahat sınıfı gibi temel değişkenler, müşteri duyarlılığındaki kalıpları ortaya çıkarmak için incelenmiştir. Bulgular, olumlu duyguların daha yüksek derecelendirmelerle güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koyarken, düşük derecelendirmeler gecikmeler ve oturma konforu gibi memnuniyetsizlik faktörlerini vurgulamaktadır. Daha uzun değerlendirmeler genellikle müşteri deneyimleri hakkında daha incelikli bilgiler sunmakta ve daha güçlü duygusal tepkileri yansıtmaktadır. Ayrıca analiz, business ve premium ekonomi sınıflarındaki yolcuların, özellikle uzun mesafeli rotalarda, ekonomi sınıfındakilere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek memnuniyet düzeyleri ifade ettiklerini göstermektedir Bu sonuçlar, havayolu şirketlerine müşteri hizmetlerini geliştirmek, memnuniyeti artırmak ve marka sadakatini güçlendirmek için pratik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, iyileştirilmesi gereken alanları tespit ederek ve güçlü yönlerden yararlanarak, havacılık sektöründe müşteri deneyimi yönetiminin anlaşılmasını ilerletmektedir. Ayrıca, müşteri ihtiyaçlarının karşılanması, hizmet kalitesinin optimize edilmesi ve havayolu endüstrisinde rekabet avantajının sürdürülmesi için stratejik bir araç olarak duygu analizinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates customer satisfaction and brand loyalty in the airline industry through an in-depth analysis of customer reviews and overall ratings. By employing sentiment analysis and natural language processing techniques, the study identifies critical factors influencing satisfaction and dissatisfaction across various airlines. Key variables such as overall ratings, review length, traveller demographics, and travel class are examined to uncover patterns in customer sentiment. The findings reveal that positive sentiment is strongly associated with higher ratings, while lower ratings highlight dissatisfaction drivers, including delays and seating comfort. Longer reviews often provide more nuanced insights into customer experiences, reflecting stronger emotional responses. Additionally, the analysis shows that passengers in business and premium economy classes express significantly higher levels of satisfaction compared to those in economy class, particularly on long-haul routes. These results offer practical recommendations for airlines to enhance customer service, improve satisfaction, and strengthen brand loyalty. By pinpointing areas needing improvement and capitalizing on strengths, this study advances the understanding of customer experience management in the aviation sector. It also emphasizes the importance of sentiment analysis as a strategic tool for addressing customer needs, optimizing service quality, and sustaining a competitive edge in the airline industry.