Besin alerjisinin çocuğun doğum şekliyle ilintisi ve annelerin anksiyete ile yaşam kalitesine etkisi
The relationship of food allergy with the type of birthof the child and its effect on mothers' anxiety andquality of life
- Tez No: 923031
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Beslenme ve Diyetetik, Allergy and Immunology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma besin alerjisinin çocuğun doğum şekliyle ilintisi ve annelerin anksiyete ve yaşam kalitesine etkisini irdelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 0-12 yaş aralığında besin alerjili çocuğu olan 140 gönüllü anne katılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile yüze yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bireylerin genel bilgileri, demografik özellikleri, hastalık ve alerjiye yönelik bilgileri, yaşam kaliteleri ve anksiyete durumları (Besin Alerjisi Yaşam Kalitesi Anketi-Ebeveyn Formu (FAQLQ-PF) ve Besin Alerjisi Yaşam Kalitesi-Ebeveyn Yükü (FAQL-PB)) değerlendirilmiştir. Vajinal doğanlarda anne sütü alma süresi (16,48±6,95 ay), sezaryen doğanlardan (12,52±7,92 ay) daha fazla bulunmuştur (p=0,002). Vajinal doğanların %84,5'inde yenidoğan yoğun bakım yatışı olmadığı, sezaryen doğanların %55'inde yenidoğan yoğun bakım yatışı olmadığı belirlenmiştir. (p=0,020). Sezaryenle doğan çocukların ilk altı ayında antibiyotik kullanımı (%41,5) vajinal doğanlardan (%22,4) daha fazladır (p=0,019). Vajinal doğanlarda yeme anksiyetesi puanları FAQLQ-PF, sezaryenle doğanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,048). Vajinal doğanlarda ebeveyn yükü FAQL-PB puanları, sezaryenle doğanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,040). Vajinal ve sezaryen doğumda da alerjiye uygun diyet yapmak annelerin anksiyetesini arttırmıştır (p=0,021;p
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship of food allergy with the child's birth type and its effect on mothers' anxiety and quality of life. Volunteer mothers with children with food allergies between the ages of 0-12 participated in the study. Research data were collected using the face-to-face interview technique with a survey form prepared by the researcher. Individuals' general information, demographic characteristics, knowledge about diseases and allergies, quality of life and anxiety (Food Allergy Quality of Life Questionnaire-Parent Form (FAQLQ-PF) and Food Allergy Quality of Life-Parental Burden (FAQL-PB)) were evaluated. The duration of breastfeeding in those born vaginally (16.48±6.95 months) was found to be longer than in those born by cesarean section (12.52±7.92 months) (p=0.002). It was determined that 84.5% of those born vaginally had no neonatal intensive care admission, while 32.9% of those born by cesarean section had neonatal intensive care admission. (p=0.020). Antibiotic use in the first six months of children born by cesarean section (41.5%) is higher than those born vaginally (22.4%) (p=0.019). FAQLQ-PF eating anxiety scores were found to be significantly higher in those born vaginally than in those born by cesarean section (p=0.048). Parental burden FAQL-PB scores were found to be significantly higher in those born vaginally than in those born by cesarean section (p=0.040).