Diyabetik hastalarda mide içeriğinin gastrik ultrasonla preoperatif değerlendirilmesi
Preoperative assessment of gastric contents by gastric ultrasound in diabetic patients
  1. Tez No: 923033
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ GÜLHAN KÖKSAL İNCEGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada; diyabetik hastalarda elektif cerrahi öncesi açlık süresi sonunda rezidüel mide hacmi ve dolu mide sıklığının değerlendirilmesi ve dolu mide için risk faktörlerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya genel anestezi altında, elektif şartlarda, operasyon planlanan, 40-65 yaş arası, Amerikan Anesteziyoloji Derneği risk grubu 1-3 ve açlık süresi en az 8 saat olan 39 diyabetik ve 39 diyabetik olmayan toplam 78 hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik bilgileri, yandaş hastalıkları, diyabetes Mellitus (DM) hastası olup olmadıkları, diyabet hastası iseler kaç yıldır DM hastası oldukları, DM için hangi ilaçları aldıkları, DM'li hastların açlık kan şekeri, postprandial glukoz değerleri, Glikozile Hemoglobin (HbA1c) değerleri, daha önceden tanı konulmuş DM komplikasyon varlığı, açlık süreleri kaydedildi. Hastalara hastane anksiyete ve depresyon ölçeği uygulandı ve sonuçları kaydedildi. Hastalar diyabet tanılarına göre Grup Diyabet ve Grup Kontrol olarak ayrıldı. Diyabetik hastalar HbA1c değerleri 7.5'un üstünde ve altında olmalarına göre HbA1c yüksek/normal olarak gruplandırıldı. Hastalara supin pozisyonda ve Sağ Lateral Dekübit Pozisyon (SLD) pozisyonda mide ultrasonu uygulandı. Katıların, kıvamlı sıvıların veya berrak sıvıların varlığı kaydedildi. Perlas skorları (antrum 3 nokta skorlama sistemi) kaydedildi. Tahmini mide hacmi formüle [Volum(mL) = 27.0+(14.6x SLD Kesit alanı(CSA)-1.28xyaş(yıl)] göre hesaplandı ve kaydedildi. Görüntüleme sırasında midede içerik görülmüyorsa veya 1.5 mL/kg'dan fazla berrak sıvı varsa dolu mide olarak kabul edildi. Hastalar mide doluluk durumlarına göre aspirasyon açısından, düşük risk ve yüksek risk olarak ikiye ayrıldı. Bulgular: Gruplar arasında Perlas skoru (p=
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the residual gastric volume and the frequency of a full stomach at the end of the fasting period prior to elective surgery in diabetic patients and investigate the risk factors for a full stomach. Materials and Methods: The study included 78 patients aged 40-65 years, 39 diabetic and 39 non-diabetic, who were planned for elective surgery under general anesthesia, with a minimum fasting duration of 8 hours. The American Society of Anesthesiologists (ASA) risk groups 1-3 were included. Demographic data, comorbid conditions, whether the patient had Diabetes Mellitus (DM), the duration of DM, the medications used for DM, fasting blood sugar, postprandial glucose values, HbA1c levels, the presence of previously diagnosed DM-related complications, and fasting durations were recorded for all patients. Anxiety and depression scales were applied to the patients, and the results were recorded. Patients were divided into two groups: the Diabetes Group and the Control Group, based on their diabetes status. Diabetic patients were further categorized into high/normal HbA1c groups based on an HbA1c value 7.5. Gastric ultrasound was performed on the patients in the supine position and the right lateral decubitus position. The presence of solids, thick liquids, or clear liquids in the stomach was noted. Perlas scores (antrum 3-point scoring system) were recorded. The estimated gastric volume was calculated using the formula [Volum(mL) = 27.0 + (14.6 × SLD CSA) - (1.28 × age (years))] and recorded. If no content was visible in the stomach or the clear liquid was less than 1.5 mL/kg, the stomach was considered empty; if there was solid content or clear liquid greater than 1.5 mL/kg, it was considered a full stomach. Based on the gastric content, patients were classified as low-risk or high-risk for aspiration. Results: The study found that in the diabetic group, Perlas score (p =