Elektif cerrahi planlanan gebe olan ve olmayan kadın hastaların mide antrum ölçümünün point-of-care ultrasonografi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of gastric antrum measurement of pregnant and non-pregnant female patients scheduled for elective surgery by point-of-care ultrasonography
- Tez No: 808365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Mide içeriğini ve hacmini değerlendirmek için yatakbaşı ultrasonografi kullanımına artan bir ilgi vardır. Özellikle mide antrumunun güvenilir bir şekilde değerlendirilebileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmamızda; elektif cerrahi planlanan term gebe ve gebe olmayan hastalarda mide antrumunun kantitatif (Perlas skoru) ve kalitatif (antral kesitsel alan) ultrason bulgularının farklılıklarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Prospektif olan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon kliniği tarafından 01.11.2022-01.02.2023 tarihleri arasında elektif cerrahi planlanan 42 term gebe ve elektif cerrahi planlanan 42 gebe olmayan benzer yaş grubundaki kadın hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, beden kitle indeksi, ek hastalıkları, ASA skoru, mide antrum hacmi, mide içeriği(boş berrak katı) kayıt edildi. Bulgular: Hastaların ASA skorları incelendiğinde 74 (%88,1) hastanın ASA 1,10 (%11,9) hastanın ASAII'ydi. Hastalardan 10'unun (%11,9) diyabet hastalığı bulunmaktaydı. Hastaların mide içeriğine bakıldığında 42'sinin (%50) boş, 23'ünün (%27,4) sıvı, 19'unun (22,6) katı olduğu saptandı. Hastaların antrum kesitleri (CSA) ortalama 286,17±73,27 iken antrum hacimleri ortalama 45,05±17,37 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: There is increasing interest in the use of bedside ultrasonography to assess gastric content and volume. In particular, it has been suggested that the gastric antrum can be reliably evaluated. In this study, we aimed to evaluate the differences in quantitative (Perlas score) and qualitative (antral cross-sectional area) ultrasound findings of the gastric antrum in term pregnant and non-pregnant patients scheduled for elective surgery. Material and Method: In this prospective study, 42 term pregnant and 42 non-pregnant women of similar age group who were scheduled for elective surgery between 01.11.2022-01.02.2023 by the Anesthesia and Reanimation Clinic of Health Sciences University Kanuni Training and Research Hospital were included. Age, body mass index, comorbidities, ASA score, gastric antrum volume, gastric content (empty clear solid) were recorded. Results: When the ASA scores of the patients were analyzed, 74 (88.1%) patients had ASA 1, 10 (11.9%) patients had ASAII. Diabetes mellitus was present in 10 patients (11.9%). When the gastric contents of the patients were analyzed, 42 (50%) were empty, 23 (27.4%) were liquid and 19 (22.6%) were solid. The mean antrum cross section (CSA) was 286.17±73.27 and the mean antrum volume was 45.05±17.37.