Acil serviste akut pulmoner emboli görüntülemesinde BT venografi gerekliliğinin değerlendirilmesi; ileriye dönük, gözlemsel çalışma
Evaluation of the need for CT venography in pulmonary embolism imaging in the emergency department; a prospective, observational study
- Tez No: 923032
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pulmoner emboli (PTE) ve derin ven trombozu (DVT) morbidite ve mortalitesi yüksek ciddi sağlık sorunlarıdır. Bu çalışmada, acil serviste akut PTE şüphesi ile değerlendirilen hastalarda BT venografi ve Kompresyon Ultrasonografi (KU) bulguları karşılaştırılarak, KU'un DVT tanısında çekilme gerekliliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız ileriye dönük gözlemsel bir çalışmadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servis'inde 15 Mayıs- 08 Ağustos 2023 tarihleri arasında PTE şüphesi ile değerlendirilen Transtorasik Ekokardiyografi (TTE), KU ve BT Pulmoner Anjiyografi (BTPA) ve BT venografi görüntülemesi yapılan gönüllüler dahil edildi. Çalışma öncesinde Acil Tıp hekimlerine kompresyon ultrasonografisi eğitimi verildi. Araştırmamıza toplam 687 gönüllü dahil edildi. Olguların 348'i (%50,66) kadındı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) and deep vein thrombosis (DVT) are emergency conditions assoicated with high morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the clinical of Compression Ultrasonography (CU) in diagnosing DVT and to investigate the necessity of CT venography by comparing CU findings with CT venography with suspected acute PE in the emergency department. This study was a prospective observational study. Patients evaluated for suspected PE at the Emergency Department of Eskisehir Osmangazi University Healt, Practice and Research Hospital between May 15 and August 8, 2023, and who unerwent TTE, CU, CTPA, and CT venography imaging, were incluted. Prior to the study, emergency physicians received training in compression ultrasonography. A total of 687 volunteers were enrolled, of whom 348 (50.66%) were female.