İnvaziv meme karsinomlarında klinikopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinicopathologic features in invasive breast carcinoma
  1. Tez No: 923052
  2. Yazar: ÖZGE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP IŞIKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Meme karsinomları kadınlarda en sık görülen ve en sık kansere bağlı ölüme yol açan neoplazilerdir. İnvaziv meme karsinomlarında patolojik inceleme ile hastaların tedavi ve takip sürecini etkileyen prognostik faktörler değerlendirilmektedir. . Hem histolojik tip hem de genetik çalışmaların yerine kullanılabilir hale gelen moleküler alt tiplendirme hastanın tedavi ve takip sürecini etkilemektedir. Bütün prognostik parametrelerin birlikte yorumlanarak kişiye yönelik, hastanın yararını artıracak tedavi seçeneklerinin belirlenmesi sık görülen bu tümörde önem kazanmaktadır. Bu çalışmada 2015- 2021 yılları arasında invaziv meme karsinomu tanısı alan 618 vakanın klinikopatolojik özellikler değerlendirildi. Vakalarımızda en sık görülen histolojik tip 453 (%73,3) vaka ile özel tip içermeyen invaziv meme karsinomlarıdır. Vakalar 13.St. Gallen Konsensus Konferansında kabul gören immünohistokimya temelli moleküler alt tiplere ayrıldığında en sık Luminal B benzeri HER2 pozitif alt tipte (216 vaka, %35,9) vaka mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Breast carcinomas are the most common neoplasm and the most common cause of cancer-related death in women. In invasive breast carcinomas, prognostic factors affecting the treatment and follow-up of patients are determined by pathologic assessment. Both histological type and molecular subtyping, which can be used instead of genetic studies, affect the patient's treatment and follow-up. Interpreting all prognostic parameters together and determining individualized treatment options that will increase the patient's benefit gain importance in this common tumor. In this study, clinicopathological features were evaluated in 618 patients diagnosed with invasive breast carcinoma between 2015 and 2021. The most common histologic type in our cases was invasive breast carcinoma, no special type with 453 (%73,3) patients. When the cases were categorized into molecular subtypes based on immunohistochemistry accepted at the 13th St. Gallen Consensus Conference, the most common subtype was the Luminal B-like HER2 positive subtype (216 patient, %35,9).