Karakter eğitimine katkısı açısından Feridun Oral'ın çocuk kitaplarında eğitsel iletiler
Educational messages in Feridun Oral's children's books in terms of their contribution to character education
- Tez No: 923068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Erken çocukluk dönemi, bireyin pek çok gelişim alanı açısından kritik dönemlerden biridir. Bu dönemde kullanılan resimli çocuk kitapları, görsel öğelerle desteklenen içerikleriyle çocukların dil, bilişsel, kişilik, duygusal ve sosyal gelişimlerine önemli katkılar sunmaktadır. Bu çalışmada Feridun Oral'ın hem yazarı hem çizeri olduğu 22 resimli çocuk kitabı incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Feridun Oral'ın kitaplarında yer alan karakterlerin özelliklerini incelemek, bu özelliklerin uygun yaş grubuna karakter eğitimi açısından katkı sağlayıp sağlamadığını ve kitapların içerdiği eğitsel iletileri ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, eğitsel iletilerin tespiti için içerik analizi yöntemi, karakter özelliklerinin tespiti için betimsel analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen karakter değerlendirme formu ve karakter türü belirleme formu ile veriler toplanmıştır. Kodlayıcı güvenirliği sağlanarak analizlerin tutarlılığı artırılmıştır. Araştırma sonucunda, Feridun Oral'ın çocuk kitaplarında toplamda 54 farklı eğitsel iletiye yer verildiği tespit edilmiştir. Bu iletiler arasında en çok öne çıkan iletiler sırasıyla yardımseverlik, hayvan sevgisi, eğlenme bilinci, arkadaşlık, doğa sevgisi iletileridir. Başkarakterlerin genellikle açık ve devingen bir yapı sergilediği, yardımcı karakterlerin ise kapalı ve durağan bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Karakterlerin çoğunun olumlu kişilik özellikleriyle dikkat çektiği ve büyük ölçüde gerçekçi şekilde tasarlandığı görülmüştür. Başkarakterlerin ve yardımcı karakterlerin en fazla sahip olduğu kişilik özelliğinin yardımseverlik olduğu tespit edilmiştir. Başkarakterler genellikle çocuk yaş grubundan seçilmiş, yardımcı karakterlerin ise çoğunlukla yetişkin olduğu belirlenmiştir. En sık kullanılan karakter türü hayvanlar (en sık kuş ve tavşan), en az kullanılan tür ise nesneler olmuştur. Ayrıca, cinsiyetleri belirsiz karakterlerin sayısının fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, incelenen eserler, karakter eğitimi sürecinde; karakter türleri, kişilik özellikleri, gelişim süreçleri, cinsiyetleri, gerçeklik düzeyleri ve yaş grupları yönünden çocukların gelişim seviyelerine uygun, sundukları eğitsel ileti, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından nitelikli birer uyaran özelliği taşımaktadır. Feridun Oral'ın resimli çocuk kitaplarının, karakter eğitimi sürecinde aktif olarak kullanılabilecek değerli materyaller olduğu söylenebilir. Çalışmada, Feridun Oral'ın kitaplarının karakter eğitimi bağlamında taşıdığı önem vurgulanmakta olup bu alanda yapılacak araştırmalara katkı sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The early childhood period is a critical phase for many developmental areas of the individual. Illustrated children's books used during this period, with their content supported by visual elements, significantly contribute to children's linguistic, cognitive, personal,emotional, and social development. This study examines 22 illustrated children's books authored and illustrated by Feridun Oral. The aim of the research is to analyze the characteristics of the characters in Feridun Oral's books, evaluate their potential contribution to character education for the target age group, and identify the educational messages embedded within the books. The study employed qualitative research methods, including content analysis to identify educational messages and descriptive analysis to determine character traits. Data were collected with the character evaluation form and character type determination form developed within the scope of the study. The consistency of the analyses was increased by ensuring coder reliability. The findings revealed that Feridun Oral's children's books contain a total of 54 different educational messages, with the most prominent ones being helpfulness, love for animals, awareness of enjoyment, friendship, and love for nature. The main characters were generally found to exhibit open and dynamic traits, while supporting characters displayed closed and static traits. Most characters stood out for their positive personality traits and were predominantly designed with realistic features. It was determined that the main characters and supporting characters shared helpfulness as the most common personality trait. Main characters were typically chosen from the child age group, while supporting characters were mostly adults. The most frequently used character type was animals (particularly birds andrabbits), whereas objects were the least utilized type. Additionally, a significant number of characters were observed to have ambiguous genders. When the results are evaluated, the examined works are considered suitable for children's developmental levels in terms of character types, personality traits, developmental processes, gender, level of realism, and age groups. They also serve as high-quality stimuli due to their educational messages and diversity of plants and animals. Feridun Oral's illustrated children's books can be regarded as valuable materials that can be actively used in the process of character education. This study highlights the importance of Feridun Oral's books in the context of character education and aims to contribute to future research in this field.