Aile hekimliği asistanlarının acil rotasyonu hakkındaki görüşleri ve özyeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine assistants' opinions about emergency rotation and their self-efficacy
  1. Tez No: 923067
  2. Yazar: SUZAN NUR AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNTER DİLSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, İlk ve Acil Yardım, Family Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sağlık sistemimizin temeli olan aile hekimliği sisteminde, uzmanlık eğitimi sürecinde alınan acil rotasyonu ile kazanılan yetkinlikler aile hekimleri için önem arz etmektedir. Bu çalışmada aile hekimliği asistanlarının acil rotasyonu hakkındaki görüşleri ve özyeterliliklerinin değerlendirilmesi ve bu bağlamda eksikliklerin belirlenip, eğitim kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte tanımlayıcı olarak tasarlanan araştırmanın evreni Türkiye'de uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanları idi. Türkiye genelinde çeşitli sosyal iletişim ağları üzerinden digital platform aracılığıyla ulaşılan 402 uzmanlık öğrencisine online anket uygulandı. Çalışmamızda kullanılan anket formu; sosyodemografik bilgi formu ve TUKMOS önerileri ve benzer araştırmalardan esinlenilerek hazırlanan acil rotasyonu değerlendirme formundan oluşmaktadır. BULGULAR: Araştırmamızda yaptığımız değerlendirmede treakeostomi açabilme, oftalmik girişim ve becerileri yapabilme, entübasyon yapabilme ve acil hava yolu açabilme gibi alanlarda aile hekimi asistanlarının kendilerini yüksek oranda yetersiz gördükleri; buna ek olarak temel yaşam ve ileri kardiyak yaşam desteği sağlayabilme, acil tetkik ve testlerin etkin kullanımı ve yorumlanmasını yapabilme, alerji, anafilaksi tanı ve tedavisi yapabilme gibi alanlarda ise kendilerini yüksek oranda yeterli gördükleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: In the family medicine system, which is the foundation of our health system, the competencies gained through emergency rotation during specialization training are important for family physicians. This study aims to evaluate the views and self- efficacy of family medicine residents on emergency rotation and to identify deficiencies and increase the quality of education in this context. MATERIAL AND METHODS: The universe of the descriptive cross-sectional study was family medicine residents receiving specialization training in Turkey. An online survey was conducted on 402 residents who were reached through digital platforms via various social communication networks across Turkey. The survey form used in our study consists of a sociodemographic information form and an emergency rotation evaluation form inspired by TUKMOS recommendations and similar studies. FINDINGS: In our study, it was determined that family medicine residents considered themselves highly inadequate in areas such as being able to perform tracheostomy, performing ophthalmic interventions and skills, performing intubation and opening an emergency airway; In addition, it was evaluated that they considered themselves highly competent in areas such as providing basic life and advanced cardiac life support, effective use and interpretation of emergency examinations and tests, and diagnosis and treatment of allergies and anaphylaxis.