Lösin takviyesinin kuvvet performansı üzerindeki kronik etkisi: Sistematik inceleme ve meta-analiz
Chronic effect of leucine supplementation on strength performance: a systematic review and meta-analysis
- Tez No: 923070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lösin, kas protein sentezini artırma ve mTOR sinyal yolunu aktive etme kapasitesiyle dikkat çeken bir amino asittir. Bu meta-analiz, lösin ve metabolitlerinin kuvvet performansı üzerindeki kronik etkilerini sistematik bir yaklaşımla değerlendirmektedir. PRISMA kılavuzuna uygun şekilde yapılan literatür taramasında Web of Science, PubMed, Academic Search Ultimate, Scopus veritabanlarında 366 çalışma incelenmiş, uygunluk kriterlerini sağlayan 20 çalışma meta-analize dahil edilmiştir. Bulgular, lösin takviyesinin üst vücut maksimum kuvvetinde anlamlı bir etki sağladığını göstermektedir (SMD = 0,24; %95 CI: 0,008–0,48; I² = %25,1). Bu düşük heterojenlik düzeyi, analizlerin güvenilirliğini desteklemektedir. Buna karşın, alt vücut kuvveti (SMD = 0,17; %95 CI: -0,26 ila 0,61), tüm vücut kuvveti (SMD = 0,17; %95 CI: -0,24 ila 0,59), hipertrofi (SMD = 0,07; %95 CI: -0,17 ila 0,32) ve güç performansı (SMD = 0,37; %95 CI: -0,05 ila 0,79) analizlerinde küçük ancak anlamlı olmayan etkiler tespit edilmiştir. Alt vücut kuvveti analizlerindeki yüksek heterojenlik oranı (I² = %68,8), metodolojik çeşitlilik ve katılımcı gruplarındaki farklılıklarla ilişkilendirilmiştir.Buna karşılık, hipertrofi (I² = %9,08) ve güç performansı (I² = %17,6) gibi parametrelerde düşük heterojenlik seviyeleri elde edilmiştir. Sonuçlar, lösin takviyesinin etkilerinin bireysel farklılıklar, antrenman düzeyi, dozaj ve metabolit türü gibi faktörlere bağlı olduğunu göstermektedir. Özellikle antrenmansız bireylerin katılım sağladığı çalışmalarda lösin daha belirgin etkiler sağlamıştır. Gelecekte, bu faktörlerin alt grup analizleriyle daha detaylı incelenmesi ve metodolojik açıdan tutarlı protokollerin benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Leucine is an amino acid that stands out with its capacity to increase muscle protein synthesis and activate the mTOR signaling pathway. This meta-analysis systematically evaluates the chronic effects of leucine and its metabolites on strength performance. In the literature search conducted in accordance with the PRISMA guideline, 366 studies were examined in Web of Science, PubMed, Academic Search Ultimate, and Scopus databases, and 20 studies that met the eligibility criteria were included in the meta-analysis. The findings show that leucine supplementation provides a significant effect on upper body maximum strength (SMD = 0.24; 95% CI: 0.008–0.48; I² = 25.1%). This low level of heterogeneity supports the reliability of the analyses. In contrast, small but non-significant effects were found in the analyses of lower-body strength (SMD = 0.17; 95% CI: -0.26 to 0.61), whole-body strength (SMD = 0.17; 95% CI: -0.24 to 0.59), hypertrophy (SMD = 0.07; 95% CI: -0.17 to 0.32), and power performance (SMD = 0.37; 95% CI: -0.05 to 0.79). The high heterogeneity rate in the lower body strength analyses (I² = 68.8%) was related to methodological variation and differences in the participant groups. In contrast, low heterogeneity levels were obtained in parameters such as hypertrophy (I² = 9.08%) and power performance (I² = 17.6%). The results show that the effects of leucine supplementation depend on factors such as individual differences, training level, dosage and metabolite type. Leucine provided more pronounced effects, especially in studies involving untrained individuals. In the future, it is recommended that these factors be examined in more detail by subgroup analyses and methodologically consistent protocols be adopted.