Lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygıları ile öz-yeterlik algıları arasındaki ilişki: Duygusal zekânın aracılık rolü
Foreign language learning concerns of high school students the relationship between self-efficacy perceptions: The mediating role of emotional intelligence
- Tez No: 923071
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırmada, lisede öğrenim gören öğrencilerin yabancı dil kaygıları ile öz-yeterlik inançları arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracılık rolünü incelemeyi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli, ilişkisel tarama modelidir. Çalışma grubunu; 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Rize ilinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Anadolu, Fen, Sosyal bilimler ve meslek liselerinde okuyan 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu tabakalı rastgele örnekleme yöntemi oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, yabancı dil kaygı ölçeği, yabancı dil öz-yeterlik algısı ölçeği ve Bar-On duygusal zekâ ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel SPSS 21.0 programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda yabancı dil kaygısının, yabancı dil öz-yeterlik algısı ve duygusal zekâ ile ilişkili olduğu görülmektedir. Ulaşılan bir diğer sonuç ise yabancı dil kaygısı, öz-yeterlik algısı ve duygusal zekânın cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, akademik durum, yaşanılan yer, anne-baba eğitim durumu ve kardeş sayısı gibi değişkenlere göre değiştiğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the mediating role of emotional intelligence in the relationship between high school students' foreign language learning anxiety and self-efficacy perceptions. Relational screening model was used in the research. The study group of the research; It consists of 9th, 10th, 11th and 12th grade students studying in Anatolian, Science, Social sciences and vocational high schools affiliated with the Ministry of National Education in Rize province in the 2023-2024 academic year. The study group was created using a stratified random sampling method. Personal information form, foreign language anxiety scale, foreign language self-efficacy perception scale and Bar-On emotional intelligence scale were used to collect data in the study. To evaluate the data obtained, SPSS 21.0 program was used for statistical analysis. As a result of the research, it is seen that foreign language anxiety is related to foreign language self-efficacy perception and emotional intelligence. Another result reached is that foreign language anxiety, self-efficacy perception and emotional intelligence vary according to variables such as gender, grade level, school type, academic status, place of residence, parents' education level and number of siblings.