Maküla ödemi olmayan proliferatif diyabetik retinopatili naif gözlerde panretinal lazer fotokoagülasyonun makülar vasküler yapılara etkisinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of panretinal laser photocoagulation on macular vascular structures in naive eyes with proliferative diabetic retinopathy without macular edema by optical coherence tomography angiography (OCTA)
  1. Tez No: 923076
  2. Yazar: TURHAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Maküla ödemi olmayan proliferatif diyabetik retinopatili (PDR) tedavi naif gözlerde panretinal fotokoagülasyon (PRF) tedavisinin makülar vasküler yapıya etkisinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 21 hastanın 28 gözü dahil edildi. PRF tedavisi öncesi ve sonrası üç ve altıncı ay tam oftalmolojik muayene yapıldı. SD-OKT ile santral makülar kalınlık (SMK), optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile yüzeyel ve derin foveal avasküler zon alanı (Y-FAZ ve D-FAZ), yüzeysel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP), dış retina (DışR) ve koryokapillaris (KK) tabakasının foveal ve parafoveal alandaki superior, inferior, nazal ve temporal vasküler dansite (VD) ölçümleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %33,3'ü erkek, %66,7'si kadındı; yaş ortalaması 53,76 ± 13,08 yıldı. Tedavi öncesi EİDGK 0,1±0,09 logMAR, SMK 262,96±26,44 µm ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of panretinal photocoagulation (PRP) treatment on the macular vascular structure in treatment-naive eyes with proliferative diabetic retinopathy (PDR) without macular edema using optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Methods: The study included 28 eyes of 21 patients. Comprehensive ophthalmologic examinations were performed before and in the 3rd and 6th months following PRP treatment. Central macular thickness (CMT) was measured using spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT) and vascular density (VD) in the superficial and deep foveal avascular zone areas (S-FAZ and D-FAZ), superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), outer retina (OR), and choriocapillaris (CC) layers in the foveal and parafoveal regions (superior, inferior, nasal, and temporal quadrants) were compared using optical coherence tomography angiography (OCTA). Results: Of the patients, 33,3% were male and 66,7% were female, with a mean age of 53,76±13,08 years. Baseline BCVA was 0,1±0,09 logMAR and CMT was 262,96±26,44 µm. While there were no statistically significant changes in BCVA in the third and sixth months after PRP treatment (p>0,05), CMT increased significantly to 282,18±31,32 µm and 286,57±32,9 µm, respectively (p0,05).