Edremit Kazasının H. 1185-1194 (M.1771-1780) Tarihli Şer'iye Sicili (Transkripsiyon ve değerlendirme)
The Court Registers of Edremit District Dated H.1185-1194 (C.E. 1771-1780)(Transcription and assessments)
- Tez No: 923095
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 575
Özet
Edremit Kazasının H. 1185-1194 (M. 1771-1780) Tarihli Şer'iye Sicil Transkripsiyon ve Değerlendirme başlıklı tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Edremit Kazası ile ilgili yapılmış çalışmalar ve çalışmamıza konu olan Edremit Kazası Şerʻiye Sicilinin genel durumundan bahsedilmiştir. Ayrıca sicilde yer alan hükümler türlerine göre tasniflendirilerek, hükümlerin özetlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde kazada yer alan idari birimlerden, devlet görevlilerinden, kazadan temini istenen ihtiyaç malzemelerinden ve kazanın sosyo-ekonomik hayatını yansıtan müesseselerden bahsedilerek Edremit kazasının genel değerlendirmesi yapılmıştır. Son bölümde ise basit transkripsiyon ile sicilin tamamına yer verilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde Osmanlı Devleti'nin ordu ve donanmasının ihtiyaçları, merkezi otoritenin sarsılmasının sosyal hayata yansıması, dönemin sosyal müesseseleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled The Court Registers of Edremit District Dated H.1185-1194 (C.E. 1771-1780)(Transcription and Assessments) consists of three parts. In the first chapter, the studies on Edremit District and the general situation of the Edremit District Court Registry, which is the subject of our study, are mentioned. In addition, the provisions in the registry are classified according to their types and summaries of the provisions are included. In the second chapter, a general evaluation of the Edremit district was made by mentioning the administrative units in the district, the government officials, the supplies required to be supplied from the district, and the institutions that reflect the socio-economic life of the district. In the last section, the entire registry is included with simple transcription. As a result of the study, the needs of the army and navy of the Ottoman Empire, the reflection of the weakening of the central authority on social life, and the social institutions of the period were revealed.