Fen bilgisi öğretmen adaylarına yönelik hazırlanan simülasyon destekli laboratuvar uygulamalarının etkileri
The effect of simulation supported laboratory applications designed for pre-service science science teachers
- Tez No: 923094
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında simülasyon destekli laboratuvar uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının fizik laboratuvarına yönelik tutum, bilişim teknolojileri yeterliliği ve fizik başarılarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu; 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde İnönü Üniversitesi Eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmenliği 2. sınıflarda öğrenim gören 53 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak fizik başarı testi, fizik laboratuvarına yönelik tutum ölçeği ve bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Çalışma dahilinde deney grubuna kapalı uçlu deneyler sonrasında simülasyon deneyleri uygulanırken kontrol grubunda yalnızca kapalı uçlu deney tekniği ile dersler yürütülmüştür. Uygulama sonrasında veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda simülasyon destekli laboratuvar uygulamalarının başarı, tutum ve BİT yeterliliği olumlu etki ettiği görülmüş ve istatistiksel farklılıklar ayrı ayrı yorumlanmıştır. Bu bağlamda, fizik laboratuvarlarında deney tekniklerinin beraberinde simülasyon uygulamasının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the effects of simulation-supported laboratory applications on pre-service science teachers' attitudes toward physics laboratories, information and communication technology competencies, and physics achievement. A quasi-experimental research method was employed in this study. The research group consisted of 53 pre-service teachers enrolled in the second year of the Science Teacher Education program at İnönü University Faculty of Education during the fall semester of the 2022-2023 academic year. The data collection instruments used in the study included a physics achievement test, a physics laboratory attitude scale and an communication technology competency scale. In the experimental group, simulation-based experiments were conducted following closed-ended laboratory experiments, whereas in the control group, only closed-ended experiments were performed. After the implementation, the data obtained from the instruments were analyzed using the SPSS 24.0 software. The results of the data analysis indicated that simulation-supported laboratory applications had a positive impact on students' achievement, attitudes, and ICT competencies, with statistically significant differences observed in each aspect. In this context, it is recommended that simulation applications be incorporated alongside traditional experimental techniques in physics laboratories.