Tıbbi cihazların kullanımından kaynaklı hekimlerin cezai sorumluluğu
Criminal liability of physicians for the use of medical devices
  1. Tez No: 923118
  2. Yazar: BAŞAK BİLMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN MERAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde, tıbbi cihazlar sağlık hizmetinin ve sağlık sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ancak, tıbbi müdahalelerin başlıca aracı olan tıbbi cihazların teşhis, cerrahi ve nano teknolojik gelişmeler sonucunda tedavi aşamasında kullanımının artması ile beraberinde çeşitli hukuki sorunları da meydana getirmektedir. Ceza hukuku, tıbbi cihazların kullanımından kaynaklanan sorumlulukları düzenleyen ve hekimlerin tıbbi cihazların kullanımından kaynaklı cezai yaptırımlara karşı sorumluluğunun sınırlarını çizen bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi cihazların kullanımındaki cezai sorumluluğun temelini, hekimin görevini yerine getirmedeki özen yükümlülüğü ve mesleği ifa etme konusundaki görevini eksiksiz yerine getirme yükümlülüğü oluşturur. Bu bağlamda, hekimlerin tıbbi cihazları doğru şekilde kullanmaları, teknik bilgiye uygun şekilde kalibre etmeleri ve hastanın sağlığına zarar gelmesini önleyecek şekilde teşhis, tanı ve tedavide bulunmaları beklenir. Ceza hukuku açısından, hekimlerin tıbbi cihaz kullanımında dikkat etmeleri gereken birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle, tıbbi cihazların kullanımında ortaya çıkabilecek sorunlar, kişisel cezai sorumluluğa neden olabilir. İkinci olarak, tıbbi cihazların güvenlik standartlarına uygun bir şekilde kullanılması, hekimlerin yine sorumluluğunu doğurabilir. Hekimler, tıbbi cihazları üretici firmaların belirttiği talimatlar doğrultusunda kullanmalı ve bu cihazların güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almalıdır. Üçüncü olarak, tıbbi cihazların kullanımında bilginin güncel olmaması ve alınan eğitimlerin yetersiz olması, hekimlerin cezai sorumluluğuna sebep olabilir. Hekimlerin, kullandıkları tıbbi cihazların işleyişini iyi ölçüde anlamaları ve gerektiğinde bu cihazları doğru bir şekilde kullanabilmeleri için düzenli olarak güncellenen eğitimlere katılmaları ve bilgilerini sürekli olarak revize etmeleri önemlidir. Sonuç olarak, ceza hukuku ve tıbbi cihazların kullanımı arasındaki ilişki, hekimlerin hastalarına güvenli ve etkili bir sağlık hizmeti sağlamalarında kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, medical devices have become an indispensable part of healthcare services and the healthcare sector. However, the increasing use of medical devices, which are the primary tools of medical interventions, in the diagnosis, surgery and treatment phases as a result of nanotechnological developments, has also brought about various legal problems. Criminal law emerges as a discipline that regulates the responsibilities arising from the use of medical devices and draws the boundaries of physicians' liability against criminal sanctions arising from the use of medical devices. The basis of criminal liability in the use of medical devices is the physician's duty of care in performing his duty and the obligation to fully perform his duty in the performance of his profession. In this context, physicians are expected to use medical devices correctly, calibrate them in accordance with technical knowledge, and diagnose, diagnose and treat in a way that prevents harm to the patient's health. In terms of criminal law, there are several important points that physicians should pay attention to when using medical devices. First of all, problems that may arise in the use of medical devices may lead to personal criminal liability. Secondly, the use of medical devices in accordance with safety standards may also result in physicians being held responsible. Physicians must use medical devices in accordance with the instructions provided by the manufacturers and take the necessary precautions to ensure the safety of these devices. Thirdly, the lack of up-to-date information and inadequate training in the use of medical devices may lead to criminal liability for physicians. It is important for physicians to attend regularly updated trainings and constantly revise their knowledge in order to understand the functioning of the medical devices they use to a good extent and to be able to use these devices correctly when necessary. As a result, the relationship between criminal law and the use of medical devices plays a critical role in helping physicians provide safe and effective healthcare to their patients.