19. yüzyıl Rus edebiyatı nesir yazarı N. G. Pomyalovski'nin öykü sanatı
19th century Russian prose writer N.G. Pomyalovski's art of storytelling
- Tez No: 923119
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması, 19. yüzyılın önde gelen Rus yazarı Nikolay Gerasimoviç Pomyalovski'nin (1935-1963) eserlerinin incelenmesine dair bir çalışmadır. Yazarın en ünlü eseri olan Yatılı Okul Öyküleri-Oçerkleri, genel olarak Rus Edebiyatı Altın Çağının ve özellikle 1860'lar demokratik yazarlarına ait eserlerin karakteristik eğilimleri açısından ele alınmaktadır. Nikolay Gerasimoviç Pomyalovski'nin başyapıtında (Yatılı Okul Oçerkleri), halk yaşamının tüm tezahürleri ve sosyo-ekonomik koşulları içinde nesnel olarak aydınlatılması arzusunu yansıttığı sonucuna varılmaktadır. Bunun sonucu olarak da oçerk ve hikâye türü aktif bir gelişim sağlamış, yeni kahramanın yani raznoçinetsin hayatının sosyal yönüne odaklanmaya sebep olmuştur. Rus Edebiyatının Altın Çağı terimi, 19. yüzyılın klasik edebiyatını ifade etmek için kullanılır. Puşkin'in doğumundan (1799) Anton Çehov'un ölümüne (1904) kadar olan zaman dilimi, Rus klasik edebiyatının zirve dönemidir ve bu döneme Rus edebiyatı Altın Çağı denir. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, Rus realizmi belirgin bir biçimde ortaya çıktı ve etkin bir şekilde gelişmeye başladı. Bu akımın takipçileri, toplumsal ve politik meseleleri ele aldılar ve insan hayatını doğru bir şekilde yansıttılar; karakterleri incelikli psikoloji ve ahlâki arayışlarla donattılar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the works of Nikolay Gerasimovich Pomyalovski (1835–1863), a prominent figure in 19th-century Russian literature. It focuses on his most acclaimed work, Boarding School Sketches, analyzing it within the broader context of the Golden Age of Russian Literature and the defining tendencies of the progressive writers of the 1860s. The study concludes that Pomyalovski's masterpiece demonstrates his commitment to objectively portraying the diverse manifestations of public life and socio-economic conditions. As a result, the sketch (očerk) and short story genres underwent significant development, emphasizing the social dimensions of the life of a new protagonist—the raznochinets, a member of the intelligentsia. The term“Golden Age of Russian Literature”refers to the classical literary period of the 19th century, spanning from Alexander Pushkin's birth (1799) to Anton Chekhov's death (1904). By the mid-19th century, realism emerged as a hallmark of this period, reflecting the growing engagement of writers with social and political issues. Authors of this era depicted human life with precision, crafting characters enriched with psychological depth and moral complexity, in keeping with the reformist and intellectual currents of the time.