Ergenlerin affetme özelliklerinin öz şefkat ve yalnızlık ile ilişkisinin incelenmesi
Adolescents' forgiveness with self-compassion and loneliness
  1. Tez No: 923128
  2. Yazar: HÜSNA ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öğrencilerin affetmeyi etkileyen ve geliştiren değişkenlerinin belirlenmesi ve affetmeyi artırmaya yönelik çalışmaların yapılması önemli görülmektedir. Bu araştırmada ergenlerin affetme özelliklerinin öz şefkat ve yalnızlık ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 464 öğrenci (303 kadın ve 261 erkek) katılmıştır. Araştırmada 'Kişisel Bilgi Formu', 'Öz Şefkat Ölçeği', 'Heartland Affetme Ölçeği' ve 'UCLA Yalnızlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada iki değişken grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için t testi, ikiden fazla grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için tek yönlü varyans analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini test etmek için de çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Affetme Ölçeği toplam puanları bireylerin başarı durumuna göre gruplar arasındaki fark anlamlı, anne-baba birliktelik, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, sınıf ve gelir düzeyi durumlarına göre gruplar arasındaki fark anlamsız olarak görülmektedir. Yalnızlık ve öz şefkatin, affetmeyi anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yalnızlığın, affetmeyi negatif yönde öz şefkatin ise pozitif yönde yordadığı ortaya konulmuştur. Sonuç olarak öğrencilerin yalnızlık düzeyleri arttıkça affetmenin azalacağı, öz şefkat düzeyleri arttıkça affetmenin de artacağı gözlenmektedir. Ayrıca öz şefkatin yalnızlığa göre affetmeyi daha çok yordadığı görülmektedir. Bununla birlikte öz şefkatin alt boyutlarından bilinçlilik, öz yargılama ve paylaşımların bilincinin affetmeyi daha çok yordadığı ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları, yapılan çalışmalarla birlikte tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is considered important to determine the variables that affect and improve students' forgiveness and to carry out studies to increase forgiveness. In this study, it was aimed to examine the relationship between adolescents' forgiveness characteristics and self- compassion and loneliness. For this reason, the research was carried out according to the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. 464 students (303 women and 261 men) participated in the study.“Personal Information Form”,“Self-Compassion Scale”,“Heartland Forgiveness Scale”and“UCLA Loneliness Scale”were used in the research. In the study, t-test was used for the significance of the difference between the group means of two variables, one-way analysis of variance was used for the significance of the difference between the means of more than two groups, and multiple regression analysis was used to test the effect of the independent variables on the dependent variable. The difference between the groups according to the total scores of the Forgiveness Scale according to the achievement status of the individuals is significant, the difference between the groups according to the parents' union, mother's education level, father's education level, class and income level is seen as insignificant. It was concluded that loneliness and self- compassion significantly predicted forgiveness. It was revealed that loneliness predicted forgiveness negatively and self-compassion predicted positively. As a result, it is observed that as students' loneliness levels increase, forgiveness will decrease, and as their self-compassion levels increase, forgiveness will increase. In addition, it is seen that self-compassion predicts forgiveness more than loneliness. However, it was revealed that consciousness, self-judgment and awareness of sharing, which are sub- vi dimensions of self-compassion, predict forgiveness more. The research findings were discussed together with the studies and suggestions were presented.