Lise öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısıyla algılanan öz düzenleme ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social appearance anxiety and perceived self-regulation and cognitive flexibility in high school students
  1. Tez No: 923130
  2. Yazar: CANAN AKÇAKAYA KONUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE VATANSEVER BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Algılanan Öz Düzenleme Ölçeği”ve“Bilişsel Esneklik Ölçeği”kullanılmıştır. Veri seti normal dağılım gösterdiği için ikili grupların karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla değişken grupların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Scheffe ve Tamhane's (Çoklu Karşılaştırma) testleri uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puanları ile Algılanan Öz-Düzenleme, Açık olma, Arayış ve Bilişsel Esneklik puanları arasında negatif yönlü, anlamlı ilişki saptanmıştır. Algılanan Öz-Düzenleme Ölçeği puanları ile Açık Olma, Arayış ve Bilişsel Esneklik Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü, anlamlı ilişki gözlenmiştir. Açık Olma Alt Boyut puanları ile Arayış ve Bilişsel Esneklik Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü, anlamlı ilişki saptanmıştır. Son olarak Arayış Alt Boyut puanları ile Bilişsel Esneklik Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre ise katılımcıların Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puanlarının yaklaşık %8'i Bilişsel Esneklik Ölçeği puanları tarafından açıklanmaktadır. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social appearance anxiety and perceived self-regulation and cognitive flexibility in high school students was examined. Correlation method, one of the quantitative research models, was used in the research. The research group consists of high school students studying in Ankara. 393 students (213 girls and 180 men) participated in the study.“Social Appearance Anxiety Scale”,“Perceived Self-Regulation Scale”and“Cognitive Flexibility Scale”were used in the research. Since the data set showed normal distribution, t-test was used to compare paired groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare groups of more than two variables. As a result of the correlation analysis, a negative and significant relationship was found between Social Appearance Anxiety Scale scores and Perceived Self-Regulation, Openness, Seeking and Cognitive Flexibility scores. A positive and significant relationship was observed between Perceived Self-Regulation Scale scores and Openness, Seeking and Cognitive Flexibility Scale scores. A positive and significant relationship was found between the Openness Sub-Dimension scores and the Seeking and Cognitive Flexibility Scale scores. Finally, a positive and significant relationship was found between the Searching Sub-Dimension scores and the Cognitive Flexibility Scale scores. According to the results of the regression analysis, approximately 8% of the participants' Social Appearance Anxiety Scale scores are explained by the Cognitive Flexibility Scale scores. The findings of the study were discussed in the light of the literature and research, and suggestions were presented.