Sait Faik Abasıyanık hikayelerinin söylem biçeminin yabancı dil olarak Türkçe öğretimine uygunluğu
The suitability of the disclaimers of Sait Faik Abasiyanik stories to teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 923136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sait Faik Abasıyanık'ın Türkçeyi kullanım becerilerini ve yazarın içinde yaşadığı kültürel değerleri eserlerine nasıl aktardığını biçembilim ve imge bağlamında irdelemektir. Edebî bir metin olarak sınıflandırılan öykü türünün yabancı dil öğretimine nasıl faydalı olacağı tartışılmıştır. Türkçe'nin yabancı dil öğretiminde kaynak olarak kullanılan kitapların içine edebî metinler yerleştirildiğinden dolayı seçilen metinlerin uygunluğunu belirli bir yöntem kapsamında değerlendirmek oldukça önemlidir. Türkçeyi yabancılara öğretmek için dilimizin ve kültürümüzün en nadide taşıyıcıları olan edebî metinlerimizin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde faydalı bir materyal bağlamında kullanılıp kullanılamayacağı dayanak noktaları gösterilerek incelenmiştir. Sait Faik Abasıyanık'ın Bir Sonbahar Akşamı öyküsü söylem biçem bilimsel yeterlilik düzleminde çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda, Sait Faik Abasıyanık'ın incelenen hikâyelerinin yabancı dil olarak Türkçe öğretimine uygunluğu aşamalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Sait Faik Abasıyanık's language skills and how the author transfers the cultural values he lives in to his works in the context of stylistic and imagery. It will be discussed how the type of story, which is classified as a literary text, will be beneficial for foreign language teaching. Since literary texts are placed in the books used as a source in foreign language teaching, it is very important to evaluate the suitability of the selected texts within the scope of a certain method. In order to teach Turkish to foreigners, whether our literary texts, which are the most precious carriers of our language and culture, can be used in the context of a useful material in teaching Turkish as a foreign language will be examined by showing the main points. Sait Faik Abasıyanık's story“Bir Autumn Evening”will be analyzed in terms of rhetoric stylistic competence. At the end of the study, the suitability of Sait Faik Abasıyanık's analyzed stories for teaching Turkish as a foreign language will be discussed gradually.