Elektronik bankacılıkta müşteri deneyiminin ve müşteri güveninin demografik faktörler açısından incelenmesi: Cibuti örneği
Examination of customer experience and customer trust in electronic banking in terms of demographic factors: The case of Djibouti
- Tez No: 923138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektronik bankacılıkta müşteri deneyiminin ve müşteri güveninin demografik faktörler açısından Cibuti'deki bankalar üzerinden incelenmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu dışında müşteri güveni ve müşteri deneyimi olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 200 kişiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen anket verileri SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde öncelikle açıklayıcı faktör analizi yapılmış, ardından geçerlik güvenirlik değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım sergilediği belirlendiği için parametrik yöntemler olan t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, referans aralıklar dikkate alındığında Müşteri Deneyimi ve Müşteri Güveni Ölçeklerinin ortalamalarının çok iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ilgili fark testi sonuçlarının benzer olduğu, Elektronik Bankacılıkta müşteri deneyimi ve müşteri güveninin katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, meslek grupları ve elektronik bankacılığı kullanım süresi özelliğine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine customer experience and customer trust in electronic banking in Djibouti in terms of demographic factors. In addition to the demographic information form, two scales, namely customer trust and customer experience, were used as data collection tools in the research. The sample of the research consists of 200 people. The survey data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 25 program. In the analysis, firstly, explanatory factor analysis was performed, and then validity and reliability values were calculated. Since it was determined that the data exhibited normal distribution, parametric methods, t-test and ANOVA tests, were applied. As a result of the analysis, it was determined that the averages of the Customer Experience and Customer Trust Scales were at very good levels, considering the reference ranges. In the research, it was concluded that the relevant difference test results were similar, and customer experience and customer trust in Electronic Banking differed according to the participants' gender, age, education, marital status, professional groups and duration of use of electronic banking