VIA, VILI ve REID kolposkopi indeksi kullanılarak yapılan kolposkopik incelemenin histopatoloji ile korelasyonu
The correlation between histopathology and colposcopic observation by using VIA, VILI and Reid Colposcopic index
  1. Tez No: 923139
  2. Yazar: NAZAN VANLI TONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK KÖSE, DOÇ. FULYA KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: VIA ve VILI gelişmekte olan ve serviks kanseri insidansının yüksek olduğu ülkelerde kullanılan tarama yöntemlerindendir. Bu çalışmanın amacı, VIA, VILI ve Reid Kolposkopi indeksi kullanılarak elde edilen kolposkopik gözlemin histopatoloji ile korelasyon gücünü araştırmaktır. Gereç ve yöntemler: Bu prospektif çalışma 2009-2011 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi KETEM polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya smear sonuçları ASCUS, ASC-H, AGC, L-SIL ve H-SIL olan 200 hasta hasta dahil edimiştir. Çalışmaya katılan hastalardan detaylı anamnez alınması sonrası, direkt gözle serviks muayenesi, VIA ve VILI uygulaması ve kolposkopik incelemenin ardından patolojik muayene bulgusu olan hastalardan patolojik alanlardan, patolojik muayene bulgusu olmayan hastalardan 4 kadran biyopsi alınarak biyopsi materyalleri histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil olan hastaların yaş ortalaması 42.5'ti. Pap-smear sonucunda ASCUS tanısı almış hastaların %29.4'ünün, ASC-H tanılı hastaların %60'ının, LSIL tanılı hastaların %51.7'sinin, HSIL tanılı hastaların %74.9'unun biyopsi sonucu patolojik olarak belirlenmiştir. Patolojik inceleme sonucunda 200 kadının biyopsi sonuçlarının %36 'sı (n=72) patolojik olarak sınıflandırılırken, 128'i (%64) normal olarak belirlenmiştir. VIA yönteminin sensitivitesi % 51.4, spesifisitesi %57 iken VILI yönteminin sensitivitesi % 59.7, spesifisitesi %63.3 bulundu. VIA ve VILI kombine kullanıldığında ise sensitivitesi %71, spesifisitesi %47 bulunmuştur. Reid indeksinin sensitivitesi % 65.2, spesifisitesi %75.8 olarak bulunmuştur. Reid indeksine göre Patolojik ve Normal sonuç görülme oranları istatistiksel olarak da anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur. Sonuç: VIA ve VILI'nin daha ekonomik olması da göz önüne alınarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde preinvazif serviks kanseri taramasında smeare göre daha basit, daha ucuz ve kolay uygulanabilen hatta 'gör ve tedavi et' algoritmasına uygun bir alternatif yöntem olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Objective of this study is to evaluate the diagnostic efficiency of colposcopy and investigate the correlation between the colposcopic observation by using VIA, VILI and Reid colposcopic index and histopathology. Material-Method: 200 patients who applied to T.C.S.B. Etlik Zübeyde Hanım Maternity and Women's Health Teaching and Research Hospital Obstetrics and Gynecology between 2009-2011 with anormal pap-smear were chosen for the study. The patients between ages of 19-72 with anormal pap-smear test results and the ones on which colposcopic observation were made were included to the study. Anamnesis was received from the patients participated in the study. After visual inspection of the cervix, VIA - VILI applications and colposcopic observation, biopsy was perfomed to pathological areas on the patients who have pathological symptoms. Four-quadrant biopsy was performed for the ones don't have a patological symptoms. Biopsy materials were assessed as histopathological. Results: The average age of the patients subjected to the study is 42.5. All applied patients were inspected with colposcopy and biopsy was performed for colposcopy. According to Pap-smear results, %29.4 of the patients with ASCUS diagnosis, %60 of the patients with ASC-H diagnosis, %51.7 of the patients with LSIL diagnosis %74.9 of the patients with HSIL diagnosis were determined pathologic after biopsy. The biopsy results of 72 of 200 (%36) women were classed as pathological while the rest (%64) were normal after the pathological analysis. The sensitivity and specificity of VIA method are %51.4 and %57 respectively, whereas the numbers are %59.7 and %63.3 for VILI method. When these two methods are combined, the sensitivity and specificity are %71 and %47. The results for Reid index are %65.2 and %75.8. The rates of having pathological and normal results for Reid index were found significantly different in statistical meaning. Conclusion: By considering that both VIA and VILI are more economical, we think that it can be easier in diagnosis of preinvasive cervix cancer comparing to smear especially in developing countries. In addition, it can be an appropiate alternative method that is cheaper and easier to apply and even suitable to“See and Treat”algorithm.