21 Numaralı Adana Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the 21st Adana Sheri'a Court Register
  1. Tez No: 923178
  2. Yazar: EZGİ HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu tez çalışması, Adana Sancağının H.1128-1129/M. l 716-l 717 arasını kapsayan şer'iyye sicili üzerinde şekillenmiştir. Çalışmada Adana' da görevli kadılann kayıt altına aldığı 21 Numaralı Adana Şer'iyye Sicili ana kaynak olarak alınmıştır. Sicilde geçen belgeler transkript edilmek suretiyle özetlenmiştir. Bu transkripsiyonlar ve özetlemeler çerçevesinde, sicil ile ilgili değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde sicilin tanımına ve değerlendirmesine yer verilmiştir. Sicilde geçen belgeler, belge türüne göre tasnif ve konulanna göre tasnif olarak iki farklı şekilde sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Belge türüne göre tasnifleme işlemi yapılırken belge türleri hakkında bilgi verilmiş ve sicilde geçen belge numaralan tablolar şeklinde belirtilmiştir. Konulanna göre tasnif işlemi yapılırken ise sicilde geçen bilgiler doğrultusunda yorumlanmaya çalışılmıştır. Akabinde sicilde geçmekte olan eyalet, sancak, kaza, nahiye, köy, mahalle isimleri tablolar şeklinde eklenmiş, araştırmalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda açıklanmış ve belgelerden çıkanmla değerlendirilmiştir. Aynca sicilde geçen cemaat ve aşiret isimleri de listelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak sicilde karşımıza çıkan müslüman erkek ve kadın isimleri, gayrimüslim isimleri ve lakaplar tablolar şeklinde belirtilmiş ve değerlendirmeye dahil edilmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, çalışma konusu olan 21 Numaralı Şer'iyye Sicili poz, sayfa ve belge sayılan verilerek özetlenmiştir. Üçüncü bölümde ise 21 Numaralı Adana Şer'iyye Sicili'nin birebir transkripsiyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the Sharia court records (şer'iyye sicili) of Adana Sanjak, covering the years H.1128-1129 / AD. 1716-1717. The primary source used in this study is the 21 st Sharia Court Register of Adana, which contains records documented by qadis serving in Adana during this period. The documents in the register have been transcribed and summarized. Through these transcriptions and summaries, the register has been evaluated. The study is divided into three main sections. in the fırst section, the defini ti on and evaluation of the register are explained. The documents in the register are classifıed in two categories: by document type and by subject matter. While classifying the documents by type, information about the types of documents is provided, and the document numbers in the register are presented in tables. The classifıcation by subject matter interprets the information in the register. Subsequently, the names of provinces, sanjaks, districts, subdistricts, villages, and neighborhoods mentioned in the register are compiled into tables, explained based on research data, and evaluated using the documents. Additionally, the names of communities and tribes mentioned in the register have been listed and explained through interpretation. Muslim male and female names, non-Muslim names, and titles encountered in the register are presented in tables. These names and titles are further analyzed in the evaluation. The second section of the thesis provides summaries of the content of the 21 st Sharia Court Register, including folio, page, and document numbers. in the third section, a verbatim transcription of the 21 st Sharia Court Register of Adana is presented.