Yeni araştırmalar ışığında Hellenistik Dönem Kızılırmak Havzası boyalı seramikleri
Hellenistic painted ceramics of the Kızılırmak Basin in the light of new research
- Tez No: 923211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Hellenistik Dönem'de Orta Anadolu coğrafyasında bölgeye özgü bazı boyalı seramik geleneklerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu geleneklerden biri Kızılırmak Havzası yerleşimlerine özgü bir grup olarak tanınan seramiklerle ilişkili boyalı örneklerdir. Literatürde farklı isimlerle anılmış olmakla birlikte bugün çoğunlukla“Kızılırmak Havzası Boyalı Kapları/Seramikleri”olarak tanınan bu örnekler 1900'lü yılların başlarından itibaren araştırmacıların dikkatini çekmiş ve günümüze kadar irdelenen bir konu olmuştur. Erken dönemlerde yapılan çalışmalarda bu kaplar üzerinde bant bezemeler, geometrik bezemeler, sarmaşık, yaprak tomurcuk motifleri, kuş, boğa, panter, köpek, at gibi hayvan ve insan figürleri tespit edilmiştir. Farklı merkezlerden gelen sınırlı verilerle bu seramik geleneğinin üretim tarihi ise MÖ 3. yüzyılın ortalarından başlayarak yoğun olarak da MÖ 2. yüzyıl ile MS 1. yüzyılın başlarının olduğu söylenmekteydi. Geleneğin yayılım alanı olarak Kızılırmak kavisinin içi ve yakın dış bölümüyle kuzeyde Karadeniz'e kadar uzanan coğrafi sınırlar çizilmişti. Çizilen sınırlar içinde birbiri ile etkileşimde olan, fakat kendi kültür alanlarındaki killerle kendilerine has form ve bezemeler üreten üç üretim bölgesi tespit edilmişti. Ancak son yirmi yılda yapılan çalışmalar Kızılırmak Havzası Boyalı Kapları'nın üretim tarihlerinin ön görülenden daha erken başladığı, yayılım alanın ise daha geniş sınırları kapsadığı ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra bezeme repertuarında da bilinenlerin dışında motfilerin ve dördüncü bir üretim bölgesinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada Kızılırmak Havzası Boyalı Seramikleri'ne ilişkin yapılmış tüm çalışmalar bir arada ele alınarak seramik geleneğine dair zaman içinde biriken bilgi birikimi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Hellenistic Period, it has been determined that there were some painted ceramic traditions specific to the region in Central Anatolia. One of these traditions is the painted examples associated with ceramics recognised as a group specific to the settlements of the Kızılırmak Basin. Although they have been referred to by different names in the literature, these examples, which are mostly known as 'Painted Vessels/Ceramics of the Kızılırmak Basin', have attracted the attention of researchers since the early 1900s and have been a subject of study until today. In the early studies, band decorations, geometric decorations, ivy, leaf bud motifs, animal and human figures such as birds, bulls, panthers, dogs and horses were found on these vessels. Based on the limited data from different centres, the production date of this ceramic tradition was said to start from the middle of the 3rd century BC and intensively from the 2nd century BC to the beginning of the 1st century AD. The geographical boundaries of the tradition's distribution area were drawn as the interior and the immediate outer part of the Kızılırmak curve and the Black Sea in the north. Within these borders, three production regions were identified, which interacted with each other but produced unique forms and decorations with clays from their own cultural areas. However, studies carried out in the last two decades have revealed that the production dates of the Painted Vessels of the Kızılırmak Basin started earlier than previously thought and that the distribution area covers wider borders. In addition, motifs other than those known in the decorative repertoire and a fourth production region have been identified. In this study, all the studies on the Painted Ceramics of the Kızılırmak Basin are discussed together and the knowledge accumulated over time on the ceramic tradition is evaluated with a holistic approach.