Enhancing Iris Recognition
İris tanımanın iyileştirilmesi
  1. Tez No: 923212
  2. Yazar: ŞABAN SAHMOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IBRAHİM S. I. ABUHAİBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic University - Gaza
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde iris tanıma sağlamlığını ve doğruluğunu artırmak için üç teknik öneriyoruz. İlk olarak, daha az kısıtlı koşullar altında yakalanan iris görüntülerini işlemek için yeni bir segmentasyon algoritması öneriyoruz. Bu algoritma, iris engelleri ve aynasal yansıma gibi gürültü türleri olduğunda hata yüzdesini azaltır. Önerilen algoritma, bir K-ortalamalı kümeleme algoritması kullanarak irisin beklenen bölgesini belirleyerek başlar, ardından iris sınırını lokalize etmek için dairesel bir Hough dönüşümü kullanılır. Daha sonra gürültü bölgelerini tespit etmek ve izole etmek için önerilen bazı algoritmalar uygulanacaktır. İkinci olarak, gözbebeği genişlemesinin iris tanıma sistemi üzerindeki etkisine ilişkin bir çalışma, gözbebeği genişlemesinin iris şablonunu bozduğunu ve tanıma sistemlerinin performansını etkilediğini göstermek için gerçekleştirilir. Bu nedenle gözbebeği genişleme derecesinin bir sınırı belirlenir. Gözbebeği genişlemesinin derecesi bu sınırı aşarsa iris kodu etkilenecek veya bazı bilgileri atılacaktır. Bu sınır zararlı gözbebeği genişlemesini önlemek için kullanılabilir. Son olarak, tutarlı ve tutarsız bitleri belirlemek için iris kodu bitlerini analiz ediyoruz ve hangi bölgenin daha fazla tutarsız bit içerdiğini bulmak için iç ve dış bölgeler arasında karşılaştırma yapıyoruz. Deneylerimizde üç ücretsiz halka açık iris veri tabanını kullanıyoruz (UBIRIS v1, CASIA v3 ve CASIA v4). Algoritmalarımızın her biri MATLAB 7.0 yazılımında uygulandı. Deneylerin yapıldığı ortam Compaq PC, Core 2 Due Intel Pentium İşlemci (2.00 GHz), 1GB RAM ve Windows 7 işletim sistemidir. UBIRIS v1 üzerinde yapılan deneyler, segmentasyon algoritmamızın doğruluğunun %98,76 olduğunu, bu durumun iris tanıma performansını önemli ölçüde artırdığını ve segmentasyon algoritmamızın ortalama yürütme süresinin diğer algoritmaların yürütme süresinden daha az olan 1,68 ms'ye eşit olduğunu göstermektedir. CASIA v3 üzerinde yapılan deneyler, gözbebeği genişlemesinin etkisinin, gözbebeği genişlemesinin tahmini genişleme derecesi sınırından daha fazla gözbebeği genişleme derecesine sahip olan irislerin hariç tutulmasıyla önemli ölçüde en aza indirilebileceğini göstermektedir. Son olarak, CASIA v4 üzerinde yapılan deneyler iris kodunda tutarsız bitlerin varlığını göstermektedir ve ayrıca iç bölgelerdeki bitlerin dış bölgelerdeki bitlerden daha kararlı olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, bu çalışmanın iris tanıma performansını önemli ölçüde artırdığını ve geniş ortamlarda, özellikle işbirlikçi olmayan ortamlarda uygulanmasını mümkün kıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose three techniques to increase the iris recognition robustness and accuracy. First, we propose a new segmentation algorithm to handle iris images captured under less constrained conditions. This algorithm reduces the error percentage while there are types of noise, such as iris obstructions and specular reflection. The proposed algorithm starts by determining the expected region of the iris using a K-means clustering algorithm, then a circular Hough transform is used to localize the iris boundary. After that, some proposed algorithms will be applied to detect and isolate noise regions. Second, a study of the effect of pupil dilation on the iris recognition system is performed to show that pupil dilation degrades the iris template and affects the performance of recognition systems. Therefore, a limit of pupil dilation degree is determined. If the degree of pupil dilation exceeds this limit, the iris code will be affected or some of its information will be discarded. This limit can be used to avoid detrimental pupil dilation. Finally, we analyze the iris code bits to determine the consistent and inconsistent bits, and we compare between the inner and outer regions to find which region contains more inconsistent bits. In our experiments, we use three free public iris' databases (UBIRIS v1, CASIA v3 and CASIA v4). Each of our algorithms were implemented in the MATLAB 7.0 software. The environment where the experiments are performed in is Compaq PC, Core 2 Due Intel Pentium Processor (2.00 GHz), 1GB RAM and Windows 7 operating system. Experiments on UBIRIS v1 show that the accuracy of our segmentation algorithm is 98.76%, which significantly improves the performance of iris recognition, and the average execution time of our segmentation algorithm equals 1.68 ms, which is less than the execution time of the other algorithms. Experiments on CASIA v3 show that the effect of pupil dilation can be minimized significantly by excluding irises which have a pupil dilation degrees more than the estimated limit of dilation degree. Finally, experiments on CASIA v4 show the existence of inconsistent bits in the iris code, and also show that the bits of inner regions are more stable than the bits of outer regions. Results show that this work significantly improve the performance of iris recognition, and make it possible to be applied in wide environments, especially in non-cooperative environments.