Kapadokya Bölgesindeki butik otellerde coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin kullanım sıklığı ve turist algıları üzerinde etkisi
The frequency of use of gastronomy products with geographcal indication in boutique hotels in Cappadocia Region and their impact on tourist perceptions
  1. Tez No: 923210
  2. Yazar: HÜSEYİN ERTUĞ BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle hızlanan yemek yeme faaliyetleri yemek kültürünün devamlılığı ve sürdürülebilirliği gibi konuları da beraberinde getirmiştir. Özellikle gıdanın giderek tek tipleşmesi bölgenin kendine has gıda ürünlerine zarar vermekte ve kendine ait kültürel öğelerine bağlı kalmasını engellemektedir. Bu bağlamda karşımıza çıkan coğrafi işaret kavramı, kültürel aktarımın önemli temsilcilerinden birisi olan gıda ürünlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve bölgesel kalkınmayı sağlayabilmesi için önem arz etmektedir. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda coğrafi işaret damgalarını taşıyan ürünlerin kullanımlarının ürüne, üreticiye, tüketiciye ve ülke ekonomisine birçok fayda sağladığını gözler önüne koymaktadır. Bu çalışmada coğrafi işaretli gıda ürünlerinin turist algıları üzerindeki etkilerini ölçebilmek adına turist algıları“coğrafi işaretli ürün bilgisi”,“algılanan kalite”,“memnuniyet ve tatmin”ve“tekrar ziyaret ve tavsiye etme niyeti”boyutları altında incelenmiştir. Turist algılarını ölçmek için hazırlanan ankette toplam 40 ifade yer almaktadır. İfadelerin 31 tanesi yukarıda yer alan boyutlar geri kalan 9 tanesi de demografik özellikler hakkında bilgi vermektedir. Anket çalışmaları 10 Ocak 2023 – 5 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Ankete Nevşehir ilinde yer alan butik otellerde kalmakta veya kalmış olan 500 turist katılmıştır. Elde edilen anketlerden 41 adet formun hatalı veya eksik olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen anketlerin 459 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde, coğrafi işaretli gıda ürünlerinin turist algıları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma içerisinde coğrafi işaretli ürünlerin kullanım sıklığını öğrenebilmek için, anket çalışmalarıyla aynı tarihte 7 adet butik otele de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The accelerated eating activities due to globalization have brought along issues such as the continuity and sustainability of food culture. In particular, the increasing uniformization of food harms the region's unique food products and prevents it from adhering to its own cultural elements. In this context, the concept of geographical indication (GI) is important for the transfer of food products, which are one of the important representatives of cultural transfer, to future generations and to ensure regional development. As a result of the literature review, it reveals that the use of products bearing GI stamps provides many benefits to the product, producer, consumer and the national economy. In this study, in order to measure the effects of GI food products on tourist perceptions, tourist perceptions were analyzed under the dimensions of“GI product knowledge”,“perceived quality”,“satisfaction and fulfillment”and“intention to revisit and recommend”. The questionnaire prepared to measure tourist perceptions includes a total of 40 statements. 31 of the statements provide information about the dimensions above and the remaining 9 statements provide information about demographic characteristics. The survey was conducted between January 10, 2023 and May 5, 2024. The survey was attended by 500 tourists who are staying or have stayed in boutique hotels in Nevşehir province. Of the questionnaires obtained, 41 forms were found to be incorrect or incomplete. 459 of the questionnaires were taken into consideration. When the results of the analysis are examined, it is revealed that GI food products have a significant and positive effect on tourist perceptions. In order to learn the frequency of use of GI products in the study, 7 boutique hotels were also reached on the same date as the surveys.