Dienogest kullanımının endometriozis hastalarında endometrioma boyutu, ağrı ve CA-125 düzeyine etkisi
The effect of dienogest use on endometrioma size, pain, and CA-125 levels in patients with endometriosis
  1. Tez No: 923218
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Endometriozis, uterin kavite dışında endometrium dokusunun bulunması olarak adlandırılan toplumda yaklaşık %10 kadını etkileyen kronik multifaktöriyel bir hastalıktır. Dismenore, disparoni, kronik pelvik ağrı ve infertilite gibi semptomlar meydana getirmesinin yanı sıra mental ve seksüel sağlık, sosyal iyilik hali ve verimliliği de etkiler. Bu retrospektif çalışmamızda yeni nesil bir progestin olan dienogest tedavisinin endometrioma boyutu, CA-125 seviyesi ve pelvik ağrıya olan etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapıldı. Endometriozis ve kronik pelvik ağrı polikliğinde dosyaları açılmış, takipleri yapılan 18-49 yaş arası ve en az 6 ay boyunca düzenli dineogest tedavisi alan 45 hastanın tıbbi kayıtları incelendi. Endometrioma ölçüleri Esaote ultrasonografi vajinal prob 5 MHz veya virjin hastalarda 5 MHz transabdominal ultrasonografi ile yapıldı. CA-125 düzeyi hastanemiz laboratuvarında kullanılan kitin normal aralığı( 0-30.2) esas alınarak yorumlandı. Pelvik ağrı için VAS (vizüel analog skala) skoru kullanıldı. Verilere, retrospektif olarak hastane sistemi (HIS) üzerinden ve hastaların poliklinik dosyaları incelenerek ulaşıldı. Hastaların başvuru günündeki ve en az 6 aylık dienogest kullanımı sonrası VAS skoru, CA-125 düzeyi ve endometrioma boyutları karşılaştırıldı. Sürekli verilere ilişkin tanımlayıcı istatistiklerde Ortalama Standart Sapma, Ortanca,Minimum, Maksimum değerleri, kesikli verilerde ise sayı ve yüzde değerleri verildi. Sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Shapiro Wilk testinden yararlanıldı. Hastaların tedavi öncesi ile tedavi sonrası 6ay VAS, CA-125 ve endometrioma boyutlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon test kullanıldı. Hastaların VAS, CA-125 ile endometrioma boyutları arasındaki ilişkiler Spearman's Korelasyon katsayısı ile incelendi. Değerlendirmelerde IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc. Chicago, IL) programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Endometriosis is a chronic, multifactorial disease affecting approximately 10% of women in the general population, characterized by the presence of endometrial tissue outside the uterine cavity. In addition to causing symptoms such as dysmenorrhea, dyspareunia, chronic pelvic pain, and infertility, it also impacts mental and sexual health, social well-being, and productivity. In this retrospective study, we investigated the effects of treatment with dienogest, a new-generation progestin, on endometrioma size, CA-125 levels, and pelvic pain. Materials and Methods: This study was conducted at the Gynecology and Obstetrics Clinic of University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital. We reviewed the medical records of 45 patients aged 18-49, who had opened files in the endometriosis and chronic pelvic pain outpatient clinic, were regularly followed up, and had received dienogest treatment for at least 6 months. Endometrioma measurements were performed with a 5 MHz vaginal probe Esaote ultrasound, or in virgin patients, a 5 MHz transabdominal ultrasound. CA-125 levels were obtained from the values analyzed in our hospital laboratory. The Visual Analog Scale (VAS) score was used to assess pelvic pain. Data were retrospectively collected through the hospital information system (HIS) and by reviewing patients' outpatient clinic files. VAS scores, CA-125 levels, and endometrioma sizes at the initial visit and after at least 6 months of dienogest treatment were compared. Descriptive statistics for continuous data included mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values, while count and percentage values were provided for categorical data. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate the normal distribution of continuous data. Wilcoxon test was used to compare VAS, CA-125, and endometrioma size before and after 6 months of treatment. The relationships between VAS, CA-125, and endometrioma sizes were analyzed using Spearman's correlation coefficient. IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL) was used for data analysis, with statistical significance set at p0.05).