Mobilya eğitiminde karşılaşılan sorunların üç farklı eğitim programında irdelenmesi (Düzce ili örneği)
Examining the problems encountered in furniture education in three different education programs (the case of Düzce)
- Tez No: 923239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve istihdam politikalarına doğrudan etkileri nedeniyle üzerinde yoğun tartışmaların yaşandığı bir eğitim türüdür. Özellikle ülkemiz gibi genç işgücü potansiyeline sahip ülkelerde mesleki eğitimin önemi çok daha ön plana çıkmaktadır. Yapılan bu çalışma ile Düzce ili için oldukça önemli bir sektör olan ve çok sayıda kişiye istihdam sağlayan mobilya sektörü üzerine eğitim veren farklı düzeyde (ortaöğretim, önlisans ve lisans) eğitim kurumlarındaki öğrencilerin eğitsel sorunlarının belirlenmesi, gelecek beklentilerinin ve meslek algılarının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışmada, 3 farklı eğitim düzeyinden yani ortaöğretim düzeyinde meslek liselerindeki mobilya ve dekorasyon bölümlerinde okuyan öğrencilerden, önlisans düzeyinde yüksekokullarda yer alan mobilya ve dekorasyon bölümü öğrencilerinden ve lisans düzeyinde de orman endüstri mühendisliği ile ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümleri öğrencilerinden veri elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada veri elde etme aracı olarak araştırmacılar tarafından literatüre bağlı kalınarak hazırlanan anketten yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında üç farklı eğitim düzeyinden toplam 247 öğrenciye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler irdelendiğinde ilgili bölümlerde ağırlıklı olarak (%89,1) erkek öğrencilerin olduğu belirlenmiştir. Katılımcı öğrencilere göre ilgili bölümleri seçmelerinde en etkili faktör ailelerinin yönlendirmesidir. Eğitim kademesi yükseldikçe öğrencilerin bilgisayar destekli tasarım yapma becerilerinin arttığı ancak üretim becerilerinin azaldığı belirlenmiş ve bu durumlar istatistiksel olarak da ilişkili tespit edilmiştir. Katılımcı öğrencilere göre eğitim kademesi yükseldikçe ders materyallerinde de iyileşmelerin olduğu ancak fiziki alan yetersizliğinin arttığı görülmüştür ve bu durumlarında istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde teorik-pratik uyumun iyi olmamasında eğitim kademesi arttıkça sorunların arttığı belirlenmiştir. Eğitim kademelerine göre mesleki öğrenme noktasında en istekli olan grup önlisans öğrencileri olurken, lise düzeyinde mesleği öğrenme isteği diğer eğitim kademelerine göre en düşüktür. Ancak, lisans ve önlisans düzeyindeki öğrencilere göre mezun oldukları bölümle ilgili bir işte çalışmayı daha yüksek oranda isteyenlerin lisans mezunu oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vocational and technical education is a type of education that is subject to intense debate due to its direct effects on the economic development and employment policies of countries. Especially in countries with a young workforce potential such as ours, the importance of vocational education is much more prominent. This study aims to determine the educational problems of students in educational institutions at different levels (secondary school, associate degree and undergraduate degree) that provide education on the furniture sector, which is a very important sector for the province of Düzce and provides employment to a large number of people, and to reveal their future expectations and perceptions of profession. In the study, data was obtained from students studying in furniture and decoration departments in vocational high schools at the secondary level, from students studying in furniture and decoration departments in colleges at the associate degree level, and from students studying in forestry industry engineering and woodwork industry engineering departments at the undergraduate level. In the study, a survey prepared by the researchers based on literature was used as a data acquisition tool. A total of 247 students from three different educational levels were reached within the scope of the study. When the obtained data were examined, it was determined that there were predominantly male students (89.1%) in the relevant departments. According to the participant students, the most effective factor in choosing the relevant departments is the guidance of their families. It was determined that as the level of education increases, the students' computer-aided design skills increase, but their production skills decrease, and these situations were statistically related. According to the participant students, as the level of education increases, there are improvements in course materials, but the lack of physical space increases, and it was determined that these situations are statistically significant. In the statistical evaluations, it was determined that the problems in the lack of good theoretical-practical harmony increase as the level of education increases. While the group that is most eager in terms of vocational learning according to the levels of education is associate degree students, the desire to learn the profession at the high school level is the lowest compared to other levels of education. However, it was determined that those who want to work in a job related to the department they graduated from are undergraduate and associate degree students at a higher rate.