Statin kullanan hastalarda fiziksel aktivite miktarı ile hayat kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between physical activity levels and quality of life in patients using statins
  1. Tez No: 923241
  2. Yazar: MERT ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 18 yaş üstü statin kullanan hastalarda fiziksel aktivite ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 384 statin kullanan hasta ile yürütüldü. Katılımcılardan onam alındıktan sonra veri toplama formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği anketi(uzun) ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği formu yüzyüze görüşme ile araştırmacı tarafınca dolduruldu. Araştırma kesitsel analitik bir çalışmadır. Verilerin analizi SPSS 24.0 veriyon ile tanımlayıcı, ki-kare, non-parametrik testler kullanılarak yapılmıştır. Çalışma, etik kurul onayı alınarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya 384 hasta dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 62,86±10,2 (Median: 64, min:25 max:86) olup çoğunluğunu kadınlar n:215 (%56) oluşturmaktaydı. Katılımcılar arasında statin grubu ilaçlardan atorvastatin kullanan 267(%69,5) kişi, rosuvastatin kullanan 58(%15,1) kişi, pitavastatin kullanan 59(%15,4) kişiydi. Katılımcıların fiziksel aktivite miktarları MET/hafta olarak hesaplanıp daha sonra aldıkları MET puanına göre 3 gruba ayrılmıştır. İnaktif grupta olan 70(%18,2) kişi, minimal aktif olan 250(%65,1), çok aktif olan 64(%16,7) kişi saptanmıştır. Fiziksel aktivitenin yaşam kalitesine etkisine bakıldığında fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, enerji/canlılık, sosyal işlevsellik ve genel sağlık alt parametrelerinde çok aktif grupta bu puanlar anlamlı ölçüde diğer gruplara göre yüksek bulundu (p0.05). Sonuç: Çalışma fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi sadece statin kullanan hastalar özelinde inceleyen ilk çalışmadır. Fiziksel aktivitenin çoğu yaşam kalitesi alt parametresinde anlamlı düzeyde pozitif korelasyon saptanması yaşam tarzı değişikliği olarak bu hastalara fiziksel aktivitenin önemini vurgulamamız gerektiğini tekrardan bize göstermiştir. Kesitsel yapılan bir çalışma olması sebepli her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler ortaya çıksa da özellikle bu hasta gruplarında fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi daha güvenilir bir şekilde ortaya koyabilecek gözlemsel çalışmalar yapmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between physical activity and quality of life in patients over the age of 18 using statins. Methods: The study was conducted with 384 statin-using patients who visited the educational primary care clinics of Dokuz Eylül University. After obtaining informed consent from the participants, the data collection form, the long version of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and the Medical Outcomes Study 36-Item Short-Form Health Survey(SF-36) were completed by the researcher through face-to-face interviews. The study is a cross-sectional analytical study. The participants consisted of patients who visited the clinic and agreed to participate in the study, and no randomization was performed. The data were analyzed using various statistical methods (descriptive analysis, chi-square tests, and non-parametric tests). The study was conducted with the approval of the ethics committee. Results: A total of 384 patients were included in the study. The median age of the participants was 64 years, with an age range of 25–86. The majority of the participants were women n:215 (56%). When examining the impact of physical activity on quality of life, it was found that the scores for physical functioning, role limitations due to physical health, vitality/energy, social functioning, and general health subparameters were significantly higher in the very active group compared to the other groups. Additionally, the scores of the minimally active group for these parameters were also significantly higher than those of the inactive group. For the mental health and pain subparameters, a significant difference was observed between the very active-inactive and minimally active-inactive groups, but no difference was found between the very active and minimally active participants. In contrast, no significant difference was found between the groups for the subparameter of role limitations due to emotional problems. Conclusion: This study is the first to examine the relationship between physical activity levels and quality of life specifically in patients using statins. The detection of a significant positive correlation between physical activity and most of the quality of life subparameters reinforces the importance of emphasizing physical activity as a lifestyle change for these patients. Although statistically significant relationships were found due to the cross-sectional nature of the study, it is essential to conduct observational studies to more reliably investigate the relationship between physical activity and quality of life, particularly in these patient groups.