3 farklı sonik aktivasyon sisteminin kök kanallarında standardize yapay oluklardan debris ve kalsiyum hidroksit uzaklaştırma etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of three different sonic activation systems in removing debris and calcium hydroxide from artificial standardized grooves in root canals
- Tez No: 480882
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR OĞUZ AKTENER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı: kök kanal irrigasyonunda sonik aktivasyon için kullanılan EndoActivator, SonicLine ve Eddy sistemlerinin, kök kanallarındaki düzensizliklerden kalsiyum hidroksit ve debris temizleme etkinliklerinin incelenmesidir. Deney grupları için örnek sayısı 15, kontrol grupları için 10 diş olarak belirlenmiştir. Bu amaçla periodontal veya preprotetik çekim endikasyonu bulunup yakın zamanda çekilmiş 110 sağlam üst orta keser diş kullanılmıştır. Dişlerin kron kısmı uzaklaştırılıp kök kanal genişletme işlemleri ProTaper Universal ile yapılmıştır. Kökler dikey olarak ikiye bölünüp kanal duvarına bir adet yapay oluk hazırlanmış ve 55 örneğe debris, 55 örneğe kalsiyum hidroksit uygulanmıştır. Birleştirilen yarımlar hermetik olarak örtülenmiş, ardından irrigasyon prosedürleri uygulanmıştır. Tüm gruplarda final irrigasyonu NaOCl (sodyum hipoklorit), EDTA (etilen diamin tetraasetik asit), tekrar NaOCl ve distile su ile yapılmıştır. Deney gruplarında total sonik aktivasyon süresi 60 s olarak belirlenmiştir; bunun 30 saniyesi kanalda NaOCl varlığında, 30 saniyesi EDTA varlığında uygulanmıştır. İrrigasyondan sonra kurutulup tekrar açılan örneklerden x40 büyütmeyle stereomikroskop görüntüleri alınarak olukta kalan debris ve kalsiyum hidroksit miktarları standart bir skorlamaya tabi tutulmuştur. Skorlara Kruskal-Wallis ve Dunn-Bonferroni testi uygulanmıştır (p0.05). Sonik aktivasyon gruplarının konvansiyonel şırınga irrigasyon grubuna göre daha etkin debris uzaklaştırdığı (p0.05) gözlenmiştir. Yeni sistemler olan Eddy ve SonicLine'ın debris ve kalsiyum hidroksit uzaklaştırma açısından EndoActivator'e eşdeğer sonuç verdiği söylenebilir. Bu sistemlerin mekanik özellikleri ve klinik uygulamaları ile ilgili yeni çalışmalar düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of EndoActvator, SonicLine and Eddy sonic irrigation activation systems in removal of calcium hydroxide and dentinal debris from root canal irregularities. 15 teeth were used in each experimental group and 10 teeth in each control group. For this purpose, recently extracted sound 110 maxillary central incisor teeth with periodontal or preprosthetics indications were used. Teeth were decoronized and instrumented with ProTaper Universal. After instrumentation, teeth were split in half vertically and a standardized groove was formed in root canal wall. Afterwards, 55 teeth were filled with calcium hydroxide and dentin debris was applied to other 55 teeth. Two halves of the samples were brought together and sealed, then irrigation procedures were applied. Final irrigation was determined as NaOCl (sodium hypocloride), EDTA (Ethylenediaminetetraacetic acid), NaOCl again and distilled water for all groups. Total sonic activation time was 60 seconds for the experimental groups; 30 seconds of which was applied while canal is filled with NaOCl and 30 seconds with EDTA. After irrigation, the samples were left to dry and reopened; then digital images with a stereomicroscope were obtained with x40 magnification to score remaining debris and calcium hidroxide normatively. Kruskal-Wallis and Dunn-Bonferroni tests were applied to the scores(p0.05). Sonic activation systems resulted better in removal of debris from intracanal irregularities than conventional irrigation(p0.05). It can be concluded that novel sonic activation systems Eddy and SonicLine resulted equivalent to EndoActivator. Further research can be executed on mechanical aspects and clinical properties of these systems.