Kanser Tanısıyla İzlenen Çocuklarda Hikâye Anlatımının Çocukların Kaygı Düzeyine Etkisi
The Effect of Storytelling on Anxiety Level of Children with Cancer
- Tez No: 923257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma hikâye anlatımının kanser tanısıyla izlenen çocukların kaygı düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Öntest-sontest tek gruplu deneysel türdeki bu araştırma 19.10.2023-18.01.2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi çocuk hematoloji-onkoloji servisinde 4-10 yaş grubu çocuklar ve ebeveynleri ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında çocuklara hikaye anlatımı girişimi uygulanmıştır. Çocukların girişim öncesi ve sonrası kaygı düzeylerinin değerlendirilmesinde“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”kullanılmıştır. Araştırma kanser tanısıyla takip edilen 39 çocuk ve ebeveyni ile yürütülmüştür. Çocukların yaş ortalamaları 6,54 ± 2,11 yıldır ve çoğunluğunu erkek çocuklar (%56,4) oluşturmuştur. Çocukların bildirimine göre ÇKÖ öntest puan ortalaması 3,54 ± 0,55 ve sontest puan ortalaması 1,33 ± 0,48'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of storytelling on the anxiety levels of children diagnosed with cancer. This one-group pretest-posttest experimental research was conducted with children aged 4-10 years and their parents in the pediatric hematology-oncology service of a university hospital between 19.10.2023 and 18.01.2024. Within the scope of the research, a storytelling intervention was applied to children.“Child Fear Scale (CFS)”was used to evaluate the anxiety levels of children before and after the intervention. The research was conducted with 39 children with cancer and their parents. The average age of the children was 6,54 ± 2,11 years and the majority of them were male (56,4%). According to the children's reports, the CFS pretest mean score was 3,54 ± 0,55 and the posttest mean score was 1,33 ± 0,48.