Rekreatif etkinlik olarak yapılan pilates egzersizlerinin kadınlarda yaşam kalitesi ve psikolojisi üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of pilates exercise as a recreational activity on quality of life and psychology in women
  1. Tez No: 923264
  2. Yazar: ÇAĞLA ECEM YARIZ TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE HANDE BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Bu araştırmanın temel amacı, rekreatif etkinlik olarak yapılan pilates egzersizinin kadınlarda yaşam kalitesi ve psikolojileri üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın örneklem grubunu, 18-54 yaş aralığında bulunan pilates egzersizi yapan 159 kadın (boy: 164,35 ± 5,86 cm, kilo: 62 ± 9,92 kg, VKİ: 22,94± 3,34 kg/m2) ve pilates egzersizi yapmayan 156 kadın (boy: 163,68 ± 6,1 cm, kilo: 64,64 ± 12,62 kg, VKİ: 24,09± 4,34 kg/m2) toplam 315 kadın oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, pilates yapan ve yapmayan bireylerin demografik, sosyoekonomik, yaşam kalitesi ve psikolojik sağlamlık düzeyleri karşılaştırılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma verileri, betimleyici istatistiklerle sunulmuş ve değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel analizlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study is to examine the effects of Pilates exercise as a recreational activity on the quality of life and psychology of women. Material and Method:The sample group of this research consists of a total of 315 women aged between 18 and 64, including 159 women who practice Pilates (height: 164.35 ± 5,86 cm, weight: 62 ± 9,92 kg, BMI: 22.94 ± 3.34 kg/m²) and 156 women who do not practice Pilates (height: 163.68 ± 6.1 cm, weight: 64.64 ± 12.62 kg, BMI: 24.09 ± 4.34 kg/m²). Within the scope of the study, the demographic, socioeconomic, quality of life, and psychological resilience levels of individuals who practice and do not practice Pilates were compared. The data collection tools included the Demographic Information Form, the Brief Resilience Scale (BRS), and the Quality of Life Scale (SF-12). The study data were presented using descriptive statistics, and the relationships between variables were analyzed through statistical methods.