Rekreatif bir faaliyet olarak yoga eğitim inziva kamplarının turistik değeri üzerine bir inceleme
An examination on the touristic value of yoga training reclusion camps as a recreative activity
- Tez No: 514345
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada rekreatif bir faaliyet olarak yoga eğitim inziva kamplarının turistik değeri kapsamında yoga eğitmenleri ve deneyimcilerin Türkiye'de yoga turizminin durumu ve ilerleyişi hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi kartopu örnekleme ile seçilen 5 yoga eğitim inziva kampına tecrübe kazanmak için katılmış deneyimciler ile 5 yoga eğitim uzmanı olmak üzere toplam 10 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış sorulardan görüşme formu kullanılmıştır. Deneyimcilere 16 adet, eğitmenlere ise 19 adet soru yöneltilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde yoga eğitim inziva kampına katılmış ve yoga felsefesi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalarına dikkat edilmiştir. Verilerin çözümünde nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yoganın hareket etmeyi kısıtlayacak düzeyde engelli olmamak şartıyla herkesin, her yaşta katılım gösterebilecekleri bir etkinlik olduğu, etkinlik ve öğretilerin mutlaka eğitmenlerin gözetimi altında gerçekleşmesi gerektiği, uygulamaların din ve dini herhangi bir ritüelle ilgisi olmadığı, yoga konaklamalarının, kamp ve karavan turizmine de hareketlilik getirdiği, yoga eğitim inziva kamplarının katılım ücretlerinin oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the opinions of yoga trainers and practitioners on the existing situation and development of yoga tourism in Turkey within the scope of the touristic value of yoga training reclusion camps. This study's participants consisted of 10 people, 5 of whom are practitioners that attended yoga training seclusion camp to gain experience, and 5 are yoga trainers. The participants were determined through snowball sampling; however, attention was paid whether they attended yoga training seclusion camps and had enough knowledge on yoga philosophy. The data were gathered through an interview form with semi-structured questions. Practitioners were asked 16 questions and trainers were directed 19. As a qualitative data analysis method, descriptive data analysis was employed. The analysis of the data revealed that yoga is an activity that anyone from any age could participate unless they have a physical disability; it's activities and learning should hassen under the supervision; it does not have any connections to religion or any religious ritual; Accommodation revives, camp and caravan tourism; the participation fee of yoga training seclusion camps is really high.