Isparta ili yetiştirici koşullarında kıl keçilerinin bazı morfolojik ve fizyolojiközelliklerinin belirlenmesi
Determination of some morphological and physiological characteristics of hair goats under breeding conditions in Isparta province
  1. Tez No: 923277
  2. Yazar: ZELİHA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Isparta İlinde Yetiştirilen Kıl keçilerinin Bazı Morfolojik ve Fizyolojik Özelliklerinin belirlenmesidir. Bu çalışma Isparta İlinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birliği ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile birlikte on iki yıldır yürütülmekte olan“Ülkesel Halk Elinde Islah Projesi”kapsamında Kıl keçilerinin ıslah projesine ait işletmelerden belirlenen sürülerde yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar istatistik olarak analiz edilerek Isparta İlinde yetiştirici koşullarında Kıl keçisine ait temel bazı verim özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine some morphological and physiological characteristics of Hair Goats raised in the Isparta Province. This study has been conducted in herds identified within the scope of the“National Breeding Program in the Hands of the People”carried out in cooperation with the Ministry of Agriculture and Forestry, the Sheep and Goat Breeders' Association, and Isparta University of Applied Sciences for twelve years in the Isparta Province. The obtained results were statistically analyzed, and some basic performance traits of Hair Goats under breeding conditions in the Isparta Province were revealed.