Β-lenfoma MO-MLV bölgesine spesifik onkojen inhibitörü PTC209' un endometriyal kanser hücreleri moleküler mekanizmaları üzerine antikarsinogenik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anticarcinogenic effects of the β-lymphoma mo-MLV region-specific oncogene inhibitor PTC209 on endometrial cancer cells molecular mechanisms
- Tez No: 923276
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SARI AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı endometriyum kanseri hücre hatlarında Β-Lenfoma Mo-Mlv Bölgesine Spesifik Onkojen İnhibitörü PTC209' un anti karsinogenik etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: BMI1 onkogeninin endometriyal kanser patogenezindeki rolü önceki çalışmalarla gösterilmiştir. BMI1, hücre proliferasyonu, DNA onarımı ve apoptoz gibi önemli biyolojik süreçleri kontrol eden bir protein kompleksi olan Polycomb Baskılayıcı Kompleks 1'in (PRC1) bir bileşenidir. PTC209 ise bu onkogeni spesifik olarak inhibe eden bir moleküldür. Çalışmada HEC-1-A (endometriyal kanser), SKOV-3 (over kanseri) ve HeLa (serviks kanseri) hücre hatları kullanılmış ve PTC209'un bu hücreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneylerde hücre canlılık testleri, gen ekspresyon analizleri, akım sitometrisi ile apoptozis analizi ve RNA izolasyonu gibi yöntemler kullanılmıştır. PTC209'un hücre canlılığını baskıladığı, hücre çoğalmasını durdurduğu ve apoptozisi tetiklediği gözlemlenmiştir. Hücrelerdeki apoptotik etkinin Annexin V boyama ile ölçülmesi ve PTC209'un IC50 değerlerinin belirlenmesi sonucunda, bu inhibitörün kanser hücrelerinde apoptozisi indüklediği saptanmıştır. Bulgular: Gen ekspresyon analizleri, PTC209'un kanserle ilişkili genlerin ekspresyon seviyelerini değiştirdiğini ve kanser hücrelerindeki sinyal yollarını etkilediğini göstermiştir. RT-qPCR sonuçlarına göre, PTC209 tedavisi sonrası endometrium kanser hücre hattında sadece ACLYgen düzeylerinde artma saptanmıştır. Diğer hücre hatlarında bazı genlerin ekspresyonu azalmış, bazı genlerde ise artış gözlenmiştir. Bu bulgular, PTC209'un moleküler düzeyde kanser hücrelerini hedef alarak antikarsinojenik etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç: Sonuç olarak, PTC209'un endometriyal kanser hücreleri üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, bu molekülün endometriyal kanser tedavisinde potansiyel bir antikarsinojenik ajan olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, endometriyal kanser tedavisi için yeni bir terapötik hedefin belirlenmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to investigate the anticarcinogenic effects of PTC209, an oncogene inhibitor specific for the β-Lymphoma Mo-MLV region, in endometrial cancer cell lines. Materials and Methods: The importance of BMI1 oncogene in endometrial cancer pathogenesis is well known. BMI1 is an important component of Polycomb Repressive Complex 1 (PRC1), which regulates cellular processes such as cell proliferation, growth, DNA repair and apoptosis. PTC209 is a molecule that specifically inhibits BMI1 and its effects on endometrial cancer cell lines were investigated in this study. HEC-1-A (endometrial cancer), SKOV-3 (ovarian cancer) and HeLa (cervical cancer) cell lines were used in the experimental study. The methods used in the study included cell culture assays, cell viability assays (MTT), apoptosis analysis by flow cytometry and RNA isolation. Cell viability assays showed that PTC209 inhibited cell proliferation and induced apoptosis. Flow cytometry analyses showed that PTC209 triggered apoptotic effects and accelerated cell death in endometrial cancer cell lines. Results: Gene expression analyses revealed that PTC209 altered the expression levels of various cancer-related genes. According to RT-qPCR results, in endometrial cancer cell line, only the levels of the ACLY gene increased. In the other cell lines some genes' expression levels increased, while others decreased in response to PTC209 treatment. These findings indicate that PTC209 interferes with molecular mechanisms, inhibiting cancer cell growth and inducing apoptosis. Conclusion: In conclusion, this study shows that PTC209 may be an effective anticarcinogenic agent in endometrial cancer cell lines. The inhibition of the BMI1 oncogene, resulting in the suppression of cancer cell proliferation, suggests that PTC209 has potential as a therapeutic agent for the treatment of endometrial cancer.