Yeni Avrupa Bauhaus girişimi üzerine bir inceleme
An examination on New European Bauhaus
- Tez No: 923302
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Relations, International Relations, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, insanın yapılaşmış ve doğal çevre ile kurduğu ilişkilerin, yaşam tarzı ve üretim tercihlerinin nasıl daha kaliteli bir çevre ve sürdürülebilir bir yaşam kurgulamak üzere dönüşebileceği üzerine dünyada ve Avrupa'da üretilen yazılı kaynakların incelenmesiyle başlamaktadır. Merkezine büyümeme (degrowth) kavramının yerleştirildiği okumalar esnasındaki incelemeden kazanılan kavramlar için bir bölüm oluşturulmuştur. Daha sonra Avrupa Birliği organları ve dünyadaki başka diğer aktörler tarafından üretilen çevre politikalarına ve bu politikaların birlik nezdinde hangi süreçlerden geçtiğinden bahsedilecektir. Avrupa'da çevre politikaları çevresinde oluşan ilişkilenmeler ve köşe taşları hakkında bölümler oluşturulmuştur. Çevre sorunlarının bazen bir amaç bazense başka emeller için bir araç olarak kullanıldığı görülecektir. Doğrudan insanlığın hedefine alınıp zaman ayırılmadığında, türümüzü tehdit eden bir alan olduğunu unutmadan organize olunması gerektiği konusunda zamanın farklı noktalarında yapılan uyarılar da tez boyunca görülecektir. Bu zeminden sonra, araştırmanın merkezinde bulunan Yeni Avrupa Bauhaus kapsamında başlatılan hareket, kurumlaşma ve teşviklerden bahsedilecektir. Bu bölüm, Covid-19 Pandemisi sebebiyle tüm dünyada yaşanan durgunluğu takiben Avrupa Parlamento Başkanı tarafından lansmanı yapılan yeni bir dalgayı hedefleyen Yeni Avrupa Bauhaus (NEB)'u fragmanı altında üretilen yazılı kaynakların incelenmesinden oluşuyor. Çalışmanın ana kütlesini bu bölüm oluşturmaktadır. NEB için uygulamalar ve örgütlenme için pek çok defa hibe desteği içeren çağrılara çıkılmış ve hareket Avrupa Komisyonu'nun destekleriyle büyümüş ve ileriki dönemlerdeki büyümesi de kararlarda izlenmektedir. İyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırıldığı ve iyi uygulamaların temel aldığı prensiplerin derlendiği raporların üniversiteler, yasa yapıcılar, inşaat ve gayrimenkul sektöründeki tüm paydaşlara ve sivil topluma önderlik etmesiyle dönüşümün gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Avrupa Yeşil Anlaşmasının kültürel dönüşüm ayağını oluşturması iddia edilen bu girişimin toplumun her kesimiyle belli bir ölçekte ilişki kurduğu görülecektir. Ayrıca, Avrupa Birliği tarafından yapılan teşviklerin nasıl ağlar, düğümler ve mekanizmalar oluşturduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
My work begins with examining written resources produced globally and in Europe on how the relationships human beings establish with the built and natural environment, as well as their lifestyle and production preferences, can transform to design a higher-quality environment and sustainable living. A dedicated section has been created for concepts derived from these readings, placing degrowth at the center of the study. Following this, I will discuss environmental policies produced by the European Union bodies and the processes these policies undergo within the Union. Sections have been formed to explore the relationships and cornerstones surrounding environmental policies in Europe. Some of the concepts examined alongside degrowth point to problems, while others suggest solutions. The concepts analyzed in detail include the Anthropocene era, degrowth, collective irrationality, externalities, circular economy, NEB (New European Bauhaus), ESG (Environmental, Social, and Governance), and the European Green Deal. Additionally, starting with the Limits to Growth report as a foundation, studies have been conducted on policies developed within the European Union since the 1960s. These studies explore the impact of crisis periods on environmental policies, the scale of environmental issues, and how environmental problems serve as a unifying factor for transnational organization. We observe that environmental issues are sometimes used as a goal and at other times as a means for different ambitions. However, from our current perspective, we will also see warnings issued at various points in time, emphasizing the need to organize, keeping in mind that if we fail to directly prioritize and allocate time to this area, it poses a threat to our species. Building on this foundation, I discuss the movement, institutionalization, and incentives initiated under the New European Bauhaus (NEB), which lies at the core of my research. This section comprises an analysis of written resources produced under the framework of the NEB, launched by the President of the European Parliament following the global stagnation caused by the COVID-19 pandemic, targeting a new wave. This chapter constitutes the main body of the study. Numerous calls for proposals, often including grant support, have been made for NEB-related applications and organization. The movement has grown with the support of the European Commission, and its future growth is evident in decision-making processes. The aim is to drive transformation by disseminating best practices and compiling reports on the principles underlying these practices to guide universities, policymakers, stakeholders in the construction and real estate sectors, and civil society. This initiative, claimed to represent the cultural transformation pillar of the European Green Deal, appears to interact with various segments of society on a certain scale. Furthermore, I will examine how the incentives provided by the European Union create networks, nodes, and mechanisms.