Varlık fiyatı balonları ve finansal kriz yaratmadaki rolü: ABD deneyimleri
Asset price bubbles and their role in creating financial crisis: US experiences
  1. Tez No: 923304
  2. Yazar: BASEMA KANINEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Varlık fiyatı balonları, ekonomide sıklıkla karşılaşılan ancak anlaşılması ve tahmin edilmesi zor olan bir olgudur. Bu olgular, varlık fiyatlarının, ekonomik temellerin ve gerçeklerin ötesinde hızlı ve aşırı bir şekilde yükselmesiyle tanımlanır. Varlık fiyatı balonları, genellikle patladıklarında büyük ekonomik kayıplara neden olur ve finansal krizleri tetikleyebilir. Bu nedenle, bu tür olguların tanımlanması, oluşum nedenlerinin anlaşılması ve ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. En belirgin küresel finansal krizler, varlık fiyatı balonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, ABD deneyimlerini alarak varlık fiyatı balonlarının ve finansal krizler yaratmadaki ve tekrarlamadaki rolünü araştırmayı hedeflemiştir. ABD'nin 1929'dan itibaren tanık olduğu en ünlü varlık fiyatı balonları ve bu balonların ekonomi ve finansal piyasalar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu inceleme, büyük buhran, dot-com balonu ve mortgage balonu gibi örnek olaylar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu tarihsel örnekler, varlık fiyatı balonlarının nasıl oluştuğunu, hangi koşullar altında beslendiğini ve patladığında ekonomiye nasıl zarar verdiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, ekonomi politikası yapıcılarına ve finansal kuruluşlara, varlık fiyatı balonlarının belirlenmesi, izlenmesi ve ele alınması konusunda daha iyi bir anlayış sağlamaktadır. Bu da finansal istikrarın sağlanması ve finansal krizlerin etkilerinin en aza indirilmesi için önlemlerin daha etkili bir şekilde alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, varlık fiyatı balonlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi, ekonomik istikrar için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Asset price bubbles are a phenomenon that is frequently encountered in economics but difficult to understand and predict. These phenomena are characterized by rapid and excessive increases in asset prices beyond economic fundamentals and realities. Asset price bubbles usually cause major economic losses when they burst and can trigger financial crises. Therefore, it is of great importance to identify such phenomena, understand their causes, and evaluate their economic effects. The most prominent global financial crises have emerged as a result of asset price bubbles. This study aims to investigate the role of asset price bubbles in creating and recurring financial crises by taking the US experience. The most famous asset price bubbles witnessed by the US since 1929 and the effects of these bubbles on the economy and financial markets are examined. This study is carried out through case studies such as the Great Depression, the dot-com bubble, and the mortgage bubble. These historical examples help us understand how asset price bubbles are formed, under what conditions they are fed, and how they harm the economy when they burst. This study provides economic policy makers and financial institutions with a better understanding of how to identify, monitor and address asset price bubbles. This helps to take more effective measures to ensure financial stability and minimize the effects of financial crises. Therefore, monitoring and evaluating asset price bubbles is critical for economic stability.