Örgütsel bağlılık ve tükenmişlik ilişkisi: Sağlık sektöründe bir araştırma
The relationship between organizational commitment and burnout: A research in the health sector
  1. Tez No: 923311
  2. Yazar: BÜŞRA ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, İşletme, Hospitals, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Örgütsel bağlılık ve tükenmişlik ilişkisi, sağlık sektöründe oldukça önemli bir araştırma konusudur. Bu tez, sağlık sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece örgütsel bağlılık ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin yönü tespit edilebilecek, tükenmişlik yaşayan sağlık sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılık seviyesi ortaya çıkarılabilecektir. Sağlık sektörü çalışanlarını kapsayan bu araştırma, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik kavramlarını birlikte ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, 2024 yılında, İstanbul'da kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan 401 sağlık sektörü çalışanından meydana gelmektedir. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Örgütsel bağlılığın alt boyutları; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık, tükenmişliğin alt boyutları ise; duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissinde azalmadır. Bu bilgiler ışığında; duygusal tükenme ve kişisel başarı hissinde azalmanın duygusal bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde anlamlı ve negatif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan; duyarsızlaşmanın duygusal bağlılık üzerinde istatistiki açıdan anlamlı bir etkisi olmadığı, normatif bağlılık üzerinde ise anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda araştırmacılara, yöneticilere ve çalışanlara çeşitli önerilerde bulunulmuş ve araştırmanın kısıtlarından söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between organizational commitment and burnout is a very important research topic in the health sector. This thesis aims to examine the relationship between organizational commitment levels and burnout levels of health sector employees. Thus, the direction of the relationship between organizational commitment and burnout can be determined, and the level of organizational commitment of health sector employees experiencing burnout can be revealed. This research, covering health sector employees, aims to contribute to the literature by considering the concepts of organizational commitment and burnout together. The sample of the research consists of 401 health sector employees who were reached using the convenience sampling method in Istanbul in 2024. Survey technique was used as a data collection tool. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. Sub-dimensions of organizational commitment are affective commitment, continuance commitment and normative commitment, sub-dimensions of burnout are emotional exhaustion, depersonalization and reduced personal accomplishment. In light of this information; it has been determined that emotional exhaustion and reduced personal accomplishment have a significant and negative effect on affective commitment and normative commitment. On the other hand; it was determined that depersonalization did not have a statistically significant effect on affective commitment, but had a significant and positive effect on normative commitment. At the end of the study, various suggestions were made to researchers, managers and employees and the limitations of the research were mentioned.