The mediating effect of psychological capital on the relationship between authentic leadership, burnout and work engagement: A study in the health sector
Otantik liderlik, tükenmişlik ve işe bağlılık arasındaki ilişkide, psikolojik sermayenin aracı rolü: Otomotiv sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 746112
  2. Yazar: EVREN SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sağlık sektöründe çalışanlar, sağlık hizmeti kullanan kişilere en verimli, güvenilir ve yüksek kaliteli bakımı sunmak için bitmeyen bir çaba gerektiren dinamik bir ortamda çalışırlar. Bu dinamik ortamdaki taleplerin baskısı, sağlık çalışanlarına rehberlik edebilecek, olumlu bir liderlik tarzını gerektirmektedir. Bu çalışma, psikolojik sermaye, işe bağlılık ve tükenmişlik konularına odaklanarak, sağlık sektöründe otantik liderliğin çıktılarını belirlemeyi amaçlamıştır. Buna ek olarak, model, psikolojik sermayenin, otantik liderlik ile işe bağlılık ve tükenmişlik ilişkilerinde aracı bir rol oynadığı varsayımı ile geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tezin ilk amacı otantik liderlik, işe bağlılık ve tükenmişlik arasındaki ilişkiyi anlamak, ikinci amacı ise otantik liderlik, işe bağlılık ve tükenmişlik arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracılık etkisini araştırmaktır. İlişkiyi araştırmak için, İstanbul, Anadolu Yakası'ndaki kamu ve özel hastane çalışanlarına çevrimiçi bir anket gönderilmiş ve veriler toplanmıştır. 371 kişiden yanıt alınmış ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar istatistiksel araçlarla: SPSS ve AMOS ve istatistiksel yöntemlerle: güvenilirlik ve faktör analizi, geçerlilik testleri, regresyon analizi, yapısal eşitlik modellemesi, analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, otantik liderliğin sağlık sektöründe çalışanların işe bağlılık ve tükenmişlik düzeylerini doğrudan etkileyen bir liderlik türü olduğunu göstermiştir. Ayrıca, psikolojik sermayenin otantik liderlikten olumlu etkilendiğini ve bunun sonucunda, olumlu iş sonuçlarını geliştirdiği (işe bağlılık) ve olumsuz iş sonuçlarını (tükenmişlik) azalmasını sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees in the health industry perform in a vibrant setting that demands a ceaseless ambition to deliver the most productive, dependable, and high-quality care for the health care consumers. The constant demands require a leadership style that acts as guidance for healthcare workers, leading to positive work outcomes. This dissertation aimed to identify the outcomes of Authentic Leadership in the health industry by focusing on three vital work outcomes: Psychological Capital, Work Engagement and Burnout. Moreover, throughout the dissertation, Psychological Capital is assumed to perform a role in developing the other constructs. Consequently, the first objective of this dissertation was to understand the relationship between Authentic Leadership, Work Engagement and Burnout. The second objective was to investigate the mediating effect of Psychological Capital on the relationship between Authentic Leadership, Work Engagement and Burnout. The data was collected from the public and private healthcare sectors in the Anatolian Side of İstanbul by utilising an online survey to explore the relationship. 371 responses were received and examined in the analyses. The results were analysed through statistical tools: SPSS and AMOS, and statistical methods: reliability and factor analysis, validity tests, regression analysis, and structural equational modelling. The findings showed that Authentic Leadership is a leadership type that directly affects employees' Work Engagement and Burnout levels in the healthcare sector. Moreover, Psychological Capital is positively affected by Authentic Leadership and thus leads to developing positive (work engagement) and reducing negative (Burnout) outcomes.