Metaverse ve sinema: Olanaklar, sınırlılıklar ve uygulamalar
Metaverse and cinema: Possibilities, limitations and applications
- Tez No: 923313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Yeni medya iletişim teknolojileri, sosyal ağlar, bilgisayar tabanlı uygulamalar ve sanal evrenler günümüz dünyası çalışmalarının odak noktasındadır. Tüm bu gelişmelerin ışığında yapay zekâ teknolojileri, kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri gibi yeni kavramlar literatüre girmiştir. Özellikle Metaverse kavramı, son zamanların şüphesiz en popüler konularından biridir. Metaverse; fiziksel ve dijital dünyanın birleştiği, insanların avatarlarıyla bir araya gelip sosyalleşebildiği, oyun oynayabildiği, çalışabildiği, alışveriş yapıp kıyafet deneyebildiği, konsere gidebildiği ve film izleyebildiği daha genel bir ifadeyle gündelik hayattaki neredeyse tüm aktiviteleri sürdürebildiği sanal bir evren olarak betimlenmektedir. Metaverse, sinema sanatında bilim kurgu filmlerine konu olarak sinemanın gideceği yöne erken uyarılar verip sinema izleyicisini bu senaryolarla bu evrene hazırlamaya çalışmıştır. Read Player One, Matrix, Free Guy, Gamer, The Thirteenth Floor, Tron gibi filmler, Metaverse kavramının henüz tohumlarının atıldığı ilk yıllarda Metaverse'ü konu alan filmlerden başlıcalarıdır. Bu bağlamda; sinema ve Metaverse birbiriyle ilintili, birbirinden beslenen iki alan olarak günden güne yenilenmektedir. Bu çalışmada, sinemada Metaverse uygulamaları, Metaverse evreninin sinema sanatına sağlayacağı olanaklar ve sınırlılıklar incelenecektir. Çalışmada, Metaverse'ü konu alan filmlerle Türkiye'de Metaverse ve sinema etkileşiminin boyutu ortaya konmaya çalışılarak ileride sinemanın geleceğini bu evrenin nasıl şekillendireceğine dair değerlendirmelerde bulunulacaktır. Literatürde; sinema ve Metaverse'ü birlikte konu alan çalışmaların oldukça sınırlı olması bu çalışmanın önemini oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin tercih edildiği bu çalışmada, sektör temsilcileriyle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılacaktır. Elde edilen verilerden hareketle, henüz yeni ve kısıtlı olan alana katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
New media communication technologies, social networks, computer-based applications, and virtual worlds are at the center of today's world studies. In light of all these developments, new concepts such as artificial intelligence technologies, cryptocurrencies, blockchain technology, virtual reality, and augmented reality technologies have entered the literature. In particular, the concept of the Metaverse is undoubtedly one of the most popular topics in recent times. The Metaverse is described as a virtual universe where the physical and digital worlds merge, allowing people to come together with their avatars, socialize, play games, work, shop and try on clothes, attend concerts, and watch movies—in short, it is a universe where nearly all daily activities can be sustained. The Metaverse universe has served as a subject for science fiction films in cinema, offering early warnings about the direction cinema might take, and preparing viewers for this universe through these scenarios. Films such as Ready Player One, The Matrix, Free Guy, Gamer, The Thirteenth Floor, and Tron are some of the earliest films that focused on the Metaverse when its seeds were first being sown. In this context, cinema and the Metaverse are two interconnected and mutually nourishing fields, continually renewing each other. This study will examine Metaverse applications in cinema, the opportunities and limitations the Metaverse universe may provide to the art of cinema. By addressing films about the Metaverse, the study aims to reveal the extent of the interaction between the Metaverse and cinema in Turkey and provide assessments on how this universe may shape the future of cinema. The importance of this study lies in the fact that there are very few studies in the literature addressing the cinema and the Metaverse together. In this study, which adopts a qualitative research method, semi-structured in-depth interviews will be conducted with industry representatives. Based on the data obtained, the aim is to contribute to this still-new and limited field.