Teknolojinin gelişmesi ile değişen sinema anlayışı: Türk ve Hollywood sinemasının karşılaştırmalı analizi
Changing understanting of cinema with the development of technology: Comparative analysis of Turkish and Hollywood cinema
- Tez No: 933511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Teknolojik gelişmeler sinemanın ortaya çıkmasıyla birlikte film üretim pratiklerinde köklü değişikliklere yol açmıştır. Sesin sinemaya entegrasyonu ve ardından gelen dijitalleşme süreçleri, sinema anlayışında ve film üretim pratiklerinde değişime yol açarak sinemanın dönüşümünü gözler önüne sermektedir. Günümüzde ise sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zeka, interaktif sinema ve Metaverse gibi yeni teknolojiler, sinema pratiğini daha da zenginleştirmekte ve yeni bir sinema anlayışının doğmasına olanak sağlamaktadır. Türk sineması ve Hollywood sineması, sinemanın ortaya çıkışıyla birlikte aynı dönemde varlık kazanmış olsa da, teknolojik yenilikleri kabul etme, bu teknikleri endüstrilerinde kullanma ve sinema dilini geliştirme konusunda farklılıklar göstermiştir. Bu çalışma içerik analizi ve teknik çözümleme yöntemleriyle oluşturulmuş karma bir yöntemle ele alınmıştır. Türk ve Hollywood sinemalarından seçilen“Arif V 216”ve“Ready Player One”örnek filmleri üzerinden teknolojinin sinema anlayışı üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı ise, sinemanın teknolojiyle entegrasyonunun geçmişten günümüze nasıl şekillendiğini ortaya koymak ve gelecekte neye dönüşeceğini öngörebilmekle birlikte bu dönüşümün sinema anlatılarına, yapım tekniklerine etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have led to radical changes in film production practices with the emergence of cinema. The integration of sound into cinema and the subsequent digitalisation processes have led to changes in the understanding of cinema and film production practices, revealing the transformation of cinema. Today, new technologies such as virtual reality, augmented reality, artificial intelligence, interactive cinema and Metaverse further enrich cinema practice and enable the emergence of a new understanding of cinema. Although Turkish cinema and Hollywood cinema came into existence in the same period with the emergence of cinema, they have shown differences in accepting technological innovations, using these techniques in their industries and developing the language of cinema. This study has been analysed with a mixed methodology consisting of content analysis and technical analysis methods. It reveals the effects of technology on the understanding of cinema in detail through the sample films 'Arif V 216' and 'Ready Player One' selected from Turkish and Hollywood cinemas. The aim of the study is to reveal how the integration of cinema with technology has been shaped from the past to the present and to comprehensively examine the effects of this transformation on cinema narratives and production techniques, while predicting what it will turn into in the future.