Alzheimer tip demans hastalarında serebral ve splanknik kan akımı ile beyin mr parametrelerinin kognisyona etkisi
Effects of cerebral and splanchnic blood flow and brain mri parameters on cognition alzheimer's type dementia patients
  1. Tez No: 923329
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET KOSOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, hafif bilişsel bozukluk (HBB) ve hafif-orta dereceli Alzheimer Hastalığı tanısı olan demans hastalarında, ekstrakranial arterler ve superior mezenterik arter (SMA) Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS) parametreleri ve beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) görsel skorlarıyla, bilişsel durumun kesitsel ve boylamsal olarak korelasyonlarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Muş Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniğine, Eylül 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında, unutkanlık şikayetleriyle başvuran ve Alzheimer tanısı konmuş toplam 37 hasta (26 kadın ve 11 erkek, yaş 52-88) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara ilk başvuruları sırasında konvansiyonel beyin MRG tetikleri yapılmış, karotis ve vertebral arter RDUS ve SMA RDUS incelemesi radyologlar tarafından elde olunmuş, MMDT ve MOCA nöropsikolojik testleri klinik psikolog tarafından uygulanmıştır. 1 yıl sonra hastalara ikinci kez MMDT ve MOCA testleri klinik psikolog tarafından uygulanmıştır. 1. ve 2. nöropsikolojik testler ile hızlı bilişsel bozulma (RCD) durumu, ekstrakranial ve SMA RDUS bulguları ile beyin MRG görsel skorlarıyla karşılaştırılmıştır. Buna göre, 5 grup hipotez araştırılmıştır: 1. Yaş, cinsiyet, hemoglobin-hematokrit değerlerinin dağılımıyla nöropsikolojik (MMDT ve MOCA testler; 2. Karotis-vertebral RDUS bulgularıyla nöropsikolojik testler; 3. Beyin MRG bulgularıyla nöropsikolojik testler; 4. SMA RDUS parametreleri ile nöropsikolojik testler; ve 5. Karotis-vertebral RDUS bulguları ile beyin MRG bulguları arasında korelasyon var mı? Bulgular: 1. ve 2. MMDT ve MOCA değerleri kadınlarda erkeklere göre daha düşük ölçülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to investigate the cross-sectional and longitudinal correlations between the cognitive status of dementia patients diagnosed with mild cognitive impairment (MCI) or mild-to-moderate Alzheimer's Disease (AD) and extracranial arteries, superior mesenteric artery (SMA) Color Doppler Ultrasound (CDUS) parameters, and brain MRI visual scores. Materials and Methods: A total of 37 patients (26 women and 11 men, aged 52–88) that applied to the Neurology Outpatient Clinic of Muş State Hospital between September 2022 and May 2023 with complaints of forgetfulness and diagnosed with Alzheimer's Disease were included to the study. Conventional brain MRI, carotid and vertebral artery CDUS, and SMA CDUS were performed at the initial visit, with Mini-Mental State Examination (MMSE) and Montreal Cognitive Assessment (MoCA) tests administered by a clinical psychologist. After one year, patients repeatedly underwent the MMSE and MoCA testing, and rapid cognitive decline (RCD) was evaluated in comparison to CDUS and MRI findings. Five hypotheses were explored; is there a correlation between: 1. age, gender, hemoglobin-hematocrit values, and neuropsychological(MMSE and MoCA) tests; 2. carotid-vertebral CDUS parameters and neuropsychological tests; 3. brain MRI findings and neuropsychological tests; 4. SMA CDUS parameters and neuropsychological tests; and 5. carotid-vertebral CDUS findings and brain MRI findings? Results: MMSE and MoCA scores were lower in women than men (p0.05).