Parmak oranlarındaki allometri etkisinin incelenmesi
Investigation of allometric effects in digit ratios
  1. Tez No: 923336
  2. Yazar: GÖREL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECEVİT BARIŞ ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cinsel dimorfizm, erkekler ve kadınlar arasında gözlemlenen biyolojik farklılıkların fizyolojik ve morfolojik yansımalarını içerir ve bu farkların bazı antropolojik göstergeleri arasında, işaret (2P) ve yüzük parmakları (4P) arasındaki uzunluk oranı (2P:4P) bulunmaktadır. 2P:4P oranı, cinsel dimorfizmin bir göstergesi olarak kabul edilir ve erkeklerde kadınlara göre genellikle daha düşük olması ile bilinir. Bu oran, prenatal (doğum öncesi) testosteron seviyeleri ile ilişkili bir biyomarker olarak öne sürülmüş ve birçok çalışma bu oranı, davranışsal ve fizyolojik farklılıklar ile ilişkilendirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, 2P:4P oranındaki cinsel dimorfizmin, parmak uzunluklarındaki allometrik (vücut büyüklüğü ile orantılı) değişimlerden kaynaklanan bir fenomen olup olmadığını test etmektir. Alan yazınında sıklıkla kullanılan 2P:4P oranının, parmak uzunluklarının birbirleriyle ve vücut büyüklüğüyle orantılı olarak değişmesi nedeniyle cinsel dimorfizmi yanıltıcı bir şekilde gösterebileceği öne sürülmektedir. Özellikle, daha uzun parmaklı bireylerde (genellikle erkeklerde) yüzük parmağının işaret parmağına kıyasla daha fazla uzaması doğal olarak düşük bir 2P:4P oranına yol açabilir. Bu durum, 2P:4P oranını etkileyebilecek olası bir allometrik etkinin araştırılmasını gerektirmektedir. Çalışma, İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen, fiziksel gelişimini tamamlamış 250 erkek ve 250 kadın katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Başparmak hariç diğer parmak uzunlukları dijital kumpas ile 0,01 mm hassasiyetinde ölçülmüştür. 2P:4P oranı ve diğer parmak uzunluk oranları, Manning'in (1998) tarif ettiği prosedüre göre hesaplanmıştır. Çalışmanın bulguları, erkeklerin genellikle daha düşük 2P:4P oranlarına sahip olduğunu ve bunun doğum öncesi cinsiyet hormonlarıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, allometrik etkilerin, özellikle farklı parmak uzunluklarının birbirleriyle olan ilişkilerinin, cinsiyetler arasındaki parmak uzunluk farklılıklarını etkileyebileceğini bulgulamıştır. 2P ve 4P arasındaki allometrik ilişkinin ise erkeklerde kadınlara kıyasla daha güçlü olduğu (eğim değerleri yüksek) ve bu durumun, anlamlı bir cinsiyet farkı yarattığı ortaya konmuştur. Öte yandan yapılan kovaryans analizlerinde sağ el 2P:4P oranı allometrik etkilerden bağımsız olarak cinsiyet farklılığı göstermeye devam etmiş; dolayısıyla bu oran, prenatal androjen etkisini yansıtan bir biyomarker olarak güvenilirliğini korumuştur. Bu bulgular, sağ el 2P:4P oranının erkeklerde daha düşük olmasının hormonal etkilerle bağlantılı olduğunu ve bu ilişkinin boyut etkisinden bağımsız olarak gözlemlenebileceğini işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma sağ 2P:4P oranının cinsel dimorfizmi yansıtan biyolojik bir gösterge olduğunu ve prenatal androjen etkisini değerlendirmede önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sağ el 2P:4P oranında gözlemlenen cinsel dimorfizm, allometrik etkiler kontrol edilse dahi anlamlı düzeyde korunmuştur; bu da, bu oranın biyolojik temelli farklılıkları yansıttığını göstermektedir. Öte yandan, farklı parmak uzunlukları arasındaki allometrik etkileşimler dikkate alındığında, bu etkileşimlerin cinsel dimorfizmi etkileyebileceği ve bu tür etkileşimlerin göz ardı edilmesinin yanıltıcı sonuçlara yol açabileceği de önemli bir bulgu olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sexual dimorphism refers to the physiological and morphological reflections of biological differences observed between males and females. Among the anthropological indicators of these differences is the ratio between the lengths of the index (2D) and ring fingers (4D), known as the 2D:4D ratio. This ratio is considered a marker of sexual dimorphism and is generally known to be lower in males than in females. It has been proposed as a biomarker associated with prenatal testosterone levels, and numerous studies have linked it to various behavioral and physiological differences. The primary aim of this study is to examine whether the observed sexual dimorphism in the 2D:4D ratio results from allometric (size-proportional) changes in digit lengths. It has been suggested in the literature that the widely utilized 2D:4D ratio may misleadingly represent sexual dimorphism due to the proportional variation of digit lengths relative to one another and to overall body size. Specifically, in individuals with longer digits (typically males), the greater elongation of the ring digit compared to the index digit could naturally lead to a lower 2D:4D ratio. This scenario necessitates an investigation into the potential allometric effects that may influence the 2D:4D ratio. The study involved a sample of 250 males and 250 females, all of whom had completed their physical development, drawn from various regions of Turkey and studying at Istanbul University. The lengths of all digits, except the thumb, were measured using a digital caliper with an accuracy of 0.01 mm. The 2D:4D ratio and other digit length ratios were calculated according to the methodology outlined by Manning (1998). The findings indicate that males generally possess lower 2D:4D ratios, potentially linked to prenatal sex hormones. Additionally, the study revealed that allometric effects, particularly the relationships among different digit lengths, may influence the observed differences in digit lengths between sexes. It was determined that the allometric relationship between 2D and 4D is stronger in males than in females, as indicated by higher slope values. Moreover, covariance analyses showed that the right-hand 2D:4D ratio continued to exhibit sexual dimorphism independent of allometric effects; therefore, this ratio maintains its reliability as a biomarker reflecting prenatal androgen influence. These findings suggest that the lower 2D:4D ratio in males is associated with hormonal effects and can be observed independently of size effects. In conclusion, this study demonstrates that the right-hand 2D:4D ratio serves as a biological indicator of sexual dimorphism and plays a significant role in evaluating prenatal androgen effects. The observed sexual dimorphism in the right-hand 2D:4D ratio remained significantly pronounced even when controlling for allometric effects, indicating that this ratio reflects biologically based differences. However, the potential influence of allometric interactions between different digit lengths is a crucial finding, as neglecting these interactions could lead to misleading conclusions.