Günümüz portre sanatı üzerine psikanalitik bir yaklaşım
A psychoanalytic approach to contemporary portrait art
  1. Tez No: 923369
  2. Yazar: NİSA GİZEM ŞİFAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez, günümüz portre sanatını psikanalitik bir yaklaşımla ele alarak, bireylerin ruhsal durumlarının sanatsal eserlerde nasıl ifade bulduğunu incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, bireylerin ruhsal durumlarını yansıtan portrelerin nasıl birer ifade aracı olarak kullanıldığını anlamaktır. Araştırma kapsamında, psikanalizin temel teorileri ve bu teorilerin sanat eserlerinin yorumlanmasına katkıları detaylıca ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan yöntemler arasında literatür taraması ve örnek sanat eserlerinin analitik incelemesi bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda, sanatçının yaratım sürecinde bilinçaltının rolü ve psikanalitik yöntemlerin bu sürece olan etkisi belirgin hale gelmiştir. Ayrıca, portrelerin estetik değerlerinin yanı sıra bireysel ve toplumsal mesajların bir aracı olarak da değerlendirilebileceği görülmüştür. Bu bağlamda çalışma, portre sanatının sadece bir görsel ifade değil, aynı zamanda duygusal ve zihinsel bir anlatım biçimi olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines contemporary portrait art through a psychoanalytic lens, focusing on how individuals' psychological states are expressed in artistic works. The primary aim of the study is to understand how portraits that reflect individuals' emotional and mental states function as a medium of expression. Within this scope, the fundamental theories of psychoanalysis and their contributions to the interpretation of art are discussed in detail. The methods employed in the study include literature review and analytical examination of selected artworks. The findings reveal the significant role of the subconscious in the creative process and the impact of psychoanalytic methods on this process. Additionally, it is observed that portraits can serve as tools for conveying both individual and societal messages, beyond their aesthetic value. In this context, the study highlights that portrait art is not merely a visual representation but also an emotional and intellectual form of narration.