Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü (ToBRFV) hareket proteininin moleküler karektarizasyonu
Molecular characterization of tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) movement protein
- Tez No: 923417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNUR ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü (Tomato Brown Rugose Fruit virüs:ToBRFV) özellikle domates ve biber olmak üzere Solanaceae (patlıcangiller) familyasına ait bitkilerde önemli bir tehdit oluşturmaktadır. ToBRFV dünya çapında hızla yayılmakta ve küresel domates üretimini tehdit etmektedir. Bu virüsler, tarımsal faaliyetler sırasında mekanik olarak veya tohumlar yoluyla bulaşmaktadırlar. Bu nedenle, ToBRFV ve diğer tobamovirüsleri kontrol etmek için etkili ve dayanıklılık genlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, virüsün bulaşması, yayılması ve dayanıklılığında önemli bir gen bölgesi olan hareket proteininin (movement protein) moleküler yöntemler aracılığıyla karakterize edilmesidir. Bu amaçla, bu çalışmada 2023 yılının yaz aylarında Isparta ili domates seralarından üreticilerin şikayeti üzerine hastalık belirtileri gösteren domates fideleri toplanmış ve virüs varlığı açısından test edilmiştir. Temin edilen bitki yaprakları kullanılarak hassas domates çeşidine mekanik inokulasyonlar yapılmış ve hastalık simptomları gözlenmiştir. Bitki yapraklarından nükleik asit izolasyonları yapılmış ve cDNA sentez edilmiştir. Virüse özgü hareket proteine ait primer dizileri kullanılarak PCR analizleri yapılmış ve elde edilen PCR bantları DNA dizi analizine tabii tutulmuştur. Temin edilen nükleotid dizileri NCBI veritabanında analiz edilmiş ve BLASTn analizleri virüsün varlığını kanıtlamıştır. Ayrıca elde edilen nükleotidler filogenetik analizleri yapılmıştır ve virüsün hareket proteinine ait gen bölgesinin varyasyonu tespit edilmiştir. Bulguların, hastalık ile mücadelede yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) poses a significant threat to plants of the Solanaceae family, especially tomato and pepper. ToBRFV is spreading rapidly worldwide and threatens global tomato production. These viruses are transmitted mechanically during agricultural activities or through seeds. Therefore, effective and resistant genes are needed to control ToBRFV and other tobamoviruses. The aim of this study is to characterize the movement protein, which is an important gene region in the transmission, spread and resistance of the virus, through molecular methods. For this purpose, in this study, tomato seedlings showing disease symptoms were collected from tomato greenhouses in Isparta province in the summer of 2023 upon the complaint of producers and tested for the presence of virus. By using the obtained plant leaves, the susceptible tomato cultivar was mechanically inoculations were made and disease symptoms were observed. Nucleic acid was isolated from plant leaves and cDNA was synthesized. PCR analysis was performed using the primer sequences of the virus-specific movement protein and the PCR bands obtained were subjected to DNA sequence analysis. The nucleotide sequences obtained were analyzed in the NCBI database and BLASTn analysis proved the presence of the virus. In addition, the obtained nucleotides were phylogenetically analyzed and the variation of the gene region of the movement protein of the virus was determined. It is thought that the findings will guide the management strategies against the disease.